Najhuje je bilo zadnji dan februarja, ko je papež utrpel hudo dihalno stisko in celo vdihnil lastno bruhanje. "Morali smo se odločiti, ali ga pustimo umreti ali pa uporabimo vsa razpoložljiva zdravila in terapije, pri čemer smo tvegali poškodbe drugih organov," je Alfieri povedal za italijanski časnik Corriere della Sera. Po njegovih besedah je odločitev o nadaljevanju zdravljenja sprejel papežev osebni medicinski pomočnik Massimiliano Strappetti, ki je vztrajal, naj ne odnehajo.
Frančišek je v bolnišnici preživel 38 dni – najdlje doslej – in bil večkrat na robu smrti. Vatikan je redno objavljal podrobnosti o njegovem stanju, pri čemer je Alfieri poudaril, da so vse podatke posredovali v skladu s papeževo željo po popolni preglednosti dogajanja.
Po odpustu se je Frančišek vrnil v svojo rezidenco Casa Santa Marta, kjer okreva, pomagati pa si mora z dovajanjem kisika. Čeprav je še vedno pod 24-urnim zdravniškim nadzorom, postopoma prevzema delovne obveznosti. V maju je bil predviden tudi sprejem britanskega kralja Charlesa in kraljice Camille, vendar je Buckinghamska palača obisk preložila na kasnejši datum prav zaradi papeževega zdravstvenega stanja.
Frančišek se je v nedeljski objavi na družbenem omrežju X zahvalil za molitve in znova pozval k miru v Ukrajini, Palestini, Izraelu, Libanonu, Sudanu, Mjanmaru in Demokratični republiki Kongo.