Med prizadetimi objekti so stavbe vladnega kompleksa na ulici Chaeng Watthana, stavba ministrstva za delo v okrožju Din Daeng ter sodne stavbe ob cesti Ratchadaphisek. Prav tako so morali zapustiti prostore sedeža Državne banke v okrožju Huai Khwang, kazenskega sodišča v Ratchadaphiseku in Urada za socialno zavarovanje v Din Daengu, poročajo tuji mediji. 

Vzroki za tresljaje in razpoke še niso znani, pristojne oblasti namreč incident še preiskujejo in ocenjujejo varnost stavb.

Oblasti mirijo, da je šlo za lažni alarm

Tajska premierka Paetongtarn Shinawatra je dejala, da razpoke, ki so jih opazili na stavbah v Bangkoku, niso nove, temveč so nastale že med petkovim potresom.

Tudi bangkoški guverner Chadchart Sittipunt je pomiril javnost. Pojasnil je, da so v ponedeljek zjutraj zaznali poročila o tresljajih in razpokah v približno 20 stavbah v prestolnici, vendar so bile te razpoke posledica petkovega potresa. Po njegovem mnenju so ljudje po škodi, ki jo je povzročil petkov potres, še vedno zaskrbljeni, zato jih je pogled na stare razpoke vznemiril in prestrašil.

»Ljudje so se že vrnili v večino stavb, stanje se je normaliziralo. Morda so le preveč zaskrbljeni,« je dejal guverner Bangkoka.

Iskanje pogrešanih se nadaljuje

Po petkovem uničujočem potresu, ki je zahteval 1700 življenj, v Mjanmaru in v tajski prestolnici Bangkok danes nadaljujejo iskanje pogrešanih, čeprav je vse manj verjetno, da bodo po 72 urah še našli preživele. 

Rescuers work at the site of an under-construction high-rise building that collapsed after an earthquake in Bangkok, Thailand, Monday, March, 31, 2025. (AP Photo/Wason Wanichakorn)

Reševalci pri stolpnici v gradnji, ki se je zrušila po potresu v Bangkoku. Foto: 

Nadaljujejo se tudi napori pri iskanju zasutih delavcev. Pod ruševinami stolpnice, ki so jo gradili, namreč še vedno pogrešajo 78 delavcev. V nedeljo so zaznali znake življenja štirih posameznikov, kar jim daje upanje, čeprav so delovali šibko, poročajo tuji mediji. 

Po potresu razglašene izredne razmere

Tako v Mjanmaru kot na Tajskem so po uničujočem potresu razglasili izredne razmere. Stekla je tudi mednarodna pomoč tako v obliki reševanj kot v obliki humanitarnih donacij. Med drugim so pomoč poslali Evropska unija, Kitajska, Filipini, Velika Britanija in Južna Koreja.

Mednarodna federacija Rdečega križa in Rdečega polmeseca (IFRC) je v nedeljo sporočila, da so humanitarne potrebe v Mjanmaru iz ure v uro večje, poroča britanski BBC. "To ni le nesreča, ampak kompleksna humanitarna kriza, ki se nalaga na že obstoječe ranljivosti," je dejal direktor IFRC za Azijo in Pacifik Alexander Matheou.

Mjanmar se je že pred potresom soočal z obsežno politično in humanitarno krizo, saj tam že štiri leta poteka državljanska vojna, ki jo spremlja huda gospodarska kriza. Mjanmarska infrastruktura in zdravstveni sistem sta uničena.

Priporočamo