"Posebni ministrski odbor, ki ga sestavljajo ministrstvo za kulturo, notranje ministrstvo in ministrstvo za komunikacije, se je odločil prekiniti oddajanje in vse aktivnosti satelitskega kanala Al Jazeera in njegove pisarne v Palestini," je sporočila palestinska tiskovna agencija Wafa.

Odločitev naj bi sprejeli, ker da je Al Jazeera objavljala vesti, ki jim očitajo širjenje lažnih informacij, podžiganje, hujskaštvo in vmešavanje v palestinske notranje zadeve.

Al Jazeera je odločitev obsodila in obtožila palestinske oblasti, da skušajo televizijsko mrežo odvrniti od tega, da bi poročala o stopnjevanju dogajanja na okupiranem palestinskem ozemlju, med drugim v begunskem taborišču Dženin. Očitajo ji tudi podobna dejanja proti svojim zaposlenim, kot jih izvaja Izrael.

Napetosti med televizijo in gibanjem Fatah

Napetosti med televizijsko mrežo in stranko Fatah palestinskega predsednika Mahmuda Abasa, ki vlada na Zahodnem bregu, so se okrepile v zadnjih tednih, potem ko je televizija poročala o spopadih med palestinskimi varnostnimi silami in oboroženimi borci v begunskem taborišču Dženin.

Palestinske varnostne sile se v Dženinu od začetka decembra spopadajo z oboroženimi borci, ki so večinoma povezani s palestinskimi islamističnimi gibanji Hamas in Islamski džihad. V spopadih v dženinskem begunskem taborišču je umrlo 11 oseb.

Gibanje Hamas, ki vlada na območju Gaze in je rival Fataha, je obsodilo odločitev palestinske oblasti. "Ta odločitev je v skladu z več samovoljnimi ukrepi, ki so jih sprejele palestinske oblasti, da bi omejile javne pravice in svoboščine in okrepile svoj varnostni nadzor nad Palestinci," so zapisali.

Al Jazeera prepovedana tudi v Izraelu

Odločitev palestinske oblasti, da prekine oddajanje Al Jazeere, prihaja tri mesece po tem, ko so v pisarno mreže vdrle izraelske sile. Zaradi dolgotrajnega spora z izraelskim premierjem Benjaminom Netanjahujem je Al Jazeeri prepovedano oddajanje tudi na območju Izraela.

Priporočamo