Nekdanja direktorica za globalne javne politike pri podjetju Meta Sarah Wynn-Williams je marca objavila svoje spomine na delo v tem tehnološkem podjetju, v katerih je razkrila marsikatero kočljivo informacijo o motivih podjetja in njegovega vodstva pri sprejemanju odločitev. Podjetje jo je takoj po izidu knjige Careless People (Brezobzirni ljudje) pravno prisililo v molk, a je v sredo vseeno pričala pred ameriškim kongresom. Na zaslišanju je povedala, da je podjetje škodovalo nacionalni varnosti, da bi si odprli vrata za posel na Kitajskem, ki so ga ocenili na 18 milijard dolarjev. Med drugim so se odločili s kitajskimi oblastmi deliti podatke o uporabnikih Metinih storitev, vključno s podatki Američanov. Povedala je tudi, da so v sodelovanju s Pekingom razvijali orodja za utišanje kritikov kitajske komunistične partije.

Metini predstavniki zavračajo navedbe nekdanje uslužbenke. "Pričanje Sarah Wynn-Williams je skregano z resničnostjo in polno lažnih trditev," je zatrdil Metin predstavnik za stike z mediji Ryan Daniels. Ob tem je potrdil, da si je Mark Zuckerberg želel prodreti na kitajski trg, da dodal, da Meta svojih storitev danes na Kitajskem ne ponuja.

Wynn-Williams je na zaslišanju izpostavila, da je Meta pristala na kitajske zahteve za izbris facebook računa kitajskega disidenta Gua Wenguija, ki je sicer živel v ZDA. Meta vztraja, da je omenjeni račun umaknila zaradi kršitev predpisanih standardov skupnosti. Wynn-Williams medtem trdi, da si Mark Zuckerberg in kitajska komunistična partija delita določene vrednote. "Ena vrednota, ki si jo delita kitajska komunistična partija in Mark Zuckerberg, je želja po utišanju kritikov. To lahko rečem iz osebnih izkušenj."

Sen. Josh Hawley, R-Mo., speaks during a hearing of the Senate Judiciary Subcommittee on Crime and Counterterrorism on Capitol Hill, Wednesday, April 9, 2025, in Washington. (AP Photo/Mark Schiefelbein)

Senator Josh Hawley je bil začuden, zakaj si Meta tako zelo želi utišati Sarah Wynn-Williams. Foto: AP

Ob to se je na začetku zaslišanja obregnil tudi republikanski senator Josh Hawley in zatrdil, da so se pri Meti trudili na vse pretege preprečiti pričanje Wynn-Williams. "Zakaj si Facebook tako obupano želi preprečiti, da bi ta priča povedala, kar ve?" je še vprašal senator. Med drugim naj bi predstavniki Mete senatorju namignili, da bi Wynn-Williams lahko čakale visoke finančne kazni, če bi javno spregovorila o podjetju. "Za vsako omembo Facebooka v javnosti so ji namenili 50 tisoč dolarjev kazni, četudi so njene izjave resnične," je nadaljeval senator. "Tudi medtem ko sedimo tukaj, Facebook načrtuje njen popoln finančni zlom."

Sarah Wynn-Williams v svoji knjigi opisuje številne neprijetne izkušnje v podjetju. Med drugim so jo, ko je imela doma sedem mesecev starega otroka, želeli poslati v Južno Korejo, da bi preverili, če država resno misli z aretacijami Metinih direktorjev. Omenja tudi, da je Mark Zuckerberg v nekem trenutku sam prevzel vajeti glede najbolj politično pomembnih odločitev o umikih vsebin in pri tem povsem ignoriral vzpostavljene kriterije. Za razumevanje, kje smo danes, pa je pomemben tudi podatek, da se je podjetje proti nevarnosti blokad facebooka želelo boriti tako, da bi facebook postal nepogrešljivo orodje za zmage na volitvah.

Meta je za BBC pojasnila, da je omenjenih 50 tisoč dolarjev kazni povezanih s sporazumom, ki ga je podpisala leta 2017, ko je zapustila podjetje. Kazen je predvidena za vsak primer kršitve sporazuma. V podjetju so sicer pojasnili, da nekdanji uslužbenki nič ne preprečuje sodelovanja na kongresnih zaslišanjih, na vprašanje, ali bi lahko bila tudi za tam izrečene izjave deležna finančnih kazni, pa BBC-ju niso želelo odgovoriti.

Priporočamo