Potem ko ameriški predsednik Donald Trump z ukinjanjem ameriške pomoči v zagato in eksistenčne skrbi spravlja številne nevladne organizacije po svetu (v Evropi tudi znani radio Svobodna Evropa, ki je oddajal 75 let), mu v politiki, ki ni nič drugega kot kulturni boj v preobleki krčenja vzvodov krepitve demokracije po svetu, sledi tudi madžarski premier Viktor Orban. Ne le da bo madžarski parlament začel sprejemati spremembe ustave, ki bodo državo še bolj utrdile v konservativno-suverenističnem taboru. Orban, Putinov in Trumpov trojanski konj v Evropski uniji, napoveduje tudi »uničenje ščurkov, ki so preživeli zimo«, in s prstom kaže na novinarje, nevladne organizacije in sodnike.

Ustavne spremembe

A najprej je v Orbanovem obračunu – zalet je dobil po zmagi Trumpa v ZDA – na vrsti ustava. Vanjo bi vnesli spremembo, ki bi postavljala varstvo telesnega, duševnega in moralnega razvoja otrok pred vse druge pravice. V ustavo bi prav tako zapisali, da Madžarska priznava le dva spola, moškega in ženskega. Posledično naj bi te spremembe omogočile, da bo za ustavnega veljal danes vloženi zakon o prepovedi Parade ponosa, ker naj bi bila ta škodljiva za otroke. Tretja ustavna sprememba določa, da lahko izženejo madžarske državljane, ki imajo dvojno državljanstvo, »če njihova dejanja ogrožajo nacionalno suverenost, javni red, ozemeljsko celovitost ali varnost Madžarske«. Prav tako bi lahko vlada s spremembami ustave uvedla izredne razmere brez do sedaj potrebne dvotretjinske večine v parlamentu, v ustavo pa bi zapisali tudi pravico do uporabe gotovine.

Istvan Hegedus, vodja madžarske nevladne organizacije Hungarian Europe Society

Istvan Hegedus, vodja madžarske nevladne organizacije Hungarian Europe Society Foto: osebni arhiv

Z ustavnimi spremembami stranka Fidesz, ki ima že sedaj dvotretjinsko večino v parlamentu, po oceni Istvana Hegedusa, vodje nevladne organizacije Hungarian Europe Society, tako sledi skrajno konservativni globalni politiki. »S predlaganimi spremembami želijo pokazati, da vlada obvladuje tako rekoč vse. Morda so namenjene njihovim jedrnim podpornikom, da pokažejo, da nadzorujejo razmere. Zagotovo se s tem krepijo politična sporočila, ki delujejo v korist vlade. Želijo pokazati, da prihodnost vidijo skupaj z Donaldom Trumpom. Pokazati želijo svoje namere, da se borijo proti liberalnim sovražnikom, od koder koli ti prihajajo, ter da verjamejo v družino in tradicionalne vrednote,« pravi Hegedus.

Kaj se bo zgodilo aprila?

Vzporedno s temi spremembami Orban napoveduje oster obračun z novinarji, nevladnimi organizacijami in sodniki. Pravi, da je treba »pokončati ščurke, ki so preživeli zimo«. Na družbenih omrežjih je zaradi tega veliko zgražanja, razlaga Hegedus in dodaja, da takšno besedišče ni povsem novo, je pa novost, da ga je uporabil v govoru ob nacionalnem prazniku, o katerem pa skorajda nič ni povedal. »To je bil večinoma mobilizacijski govor za njegove podpornike, prestrašene nasprotnike in tiho večino v družbi. Četudi zveni govor kot šala, ker omenja v njem živali, je zelo strašljiv za njegove nasprotnike. Ta jezik je pomešan z retoriko o napačnih civilnodružbenih organizacijah, ki jih bo 'pometel ven' v aprilu. Nihče ne ve, kaj se bo zgodilo. Ko živiš v polavtoritarnem režimu, ne veš, kaj se bo zgodilo jutri. To je logika, ki jo uporablja proti svojim nasprotnikom,« pravi Hegedus.

Vlada med drugim pripravlja zakonodajo za zaščito nacionalne suverenosti, ki bi razkrila tuje financiranje madžarskih medijev in nevladnih organizacij. Ti ukrepi bodo po oceni Hegedusa uperjeni proti tistim, ki ne sprejemajo Orbanovih in Fideszovih pogledov. Temelj teh ukrepov bo, da je lahko le vlada tista, ki financira civilne dejavnosti. »Denar, ki bo prišel iz tujine, bo postal nezakonit. Ohrabreni so s Trumpovimi ukrepi, povezanimi z USAID. Pričakuje se, da bo prišlo do večjih pritiskov na civilno družbo,« pravi Hegedus in spominja na Orbanove besede, da sovražniki prihajajo z Zahoda.

Madžarska družba je ta čas močno polarizirana. Orbanov Fidesz v javnomnenjskih raziskavah začenja zaostajati za stranko Tisza, ki jo vodi Peter Magyar, nekdanji mož pravosodne ministrice. Tudi Magyar je v uporabi svoje retorike radikalen, čeprav morda nekoliko bolj sprejemljiv, meni Hegedus. Do naslednjih parlamentarnih volitev je še trinajst mesecev. Pomembno bo, kako se bo organiziral blok majhnih liberalnih strank in socialdemokratov s Petrom Magyarjem, ki mu je uspelo pobrati skoraj vse podpornike opozicije. »Mi smo že v volilni kampanji in ta se na popolnoma polariziranem političnem parketu ne bo ustavila niti za trenutek,« pravi Hegedus. 

Priporočamo