Justin Welby, ki je maja lani kot canterburyjski nadškof v westminstrski opatiji princu Charlesu na glavo poveznil 360 let staro krono Svetega Edvarda in ga s tem okronal za britanskega kralja Karla III., je odstopil zaradi pritiskov, ker je "neuspešno opozarjal oblasti na gnusno zlorabo otrok in mladih,'' ki jo je kar 50 let izvajal njegov znanec in odvetnik John Smyth.
Peticijo, s katero so zahtevali njegov odstop, je podpisalo več kot 1500 članov generalne sinode, cerkvenega parlamenta, piše britanski Sky News.
Neodvisno poročilo o Smythovih zlorabah so objavili prejšnji teden, v njem pa ugotovili, da bi Smytha, ki je sicer umrl leta 2018, lahko privedli pred sodišče, če bi nadškof Welby njegova dejanja pred desetletjem uradno prijavil policiji.
Smyth je v petih desetletjih v Veliki Britaniji in Afriki kar 130 fantov in mladih moških ''izpostavil travmatičnim fizičnim, spolnim, psihološkim in duhovnim napadom.''
Nadškof Welby je v svoj zagovor povedal, da pred letom 2013 "ni imel pojma o teh zlorabah," je pa priznal, da so z revizijo njegovega odziva na afero ugotovili, da "osebno ni zagotovil, da bi bile obtožbe učinkovito preiskane."
Welby in Smyth sta se poznala zaradi Smythovega sodelovanja na krščanskih taboriščih v sedemdesetih letih prejšnjega stoletjah. Pozneje naj intenzivnejših stikov ne bi imela več.
V peticiji so člani cerkve zapisali: »Glede na njegovo vlogo pri omogočanju zlorab menimo, da bi moral odstopiti s položaja canterburyjskega nadškofa v dobro preživelih, zaradi zaščite ranljivih in v dobro Cerkve.''
Giles Fraser, vikar v zahodnem Londonu, je za BBC razmere opisal kot grozne: "Bojim se, da je izgubil zaupanje svoje duhovščine, izgubil je zaupanje mnogih svojih škofov in njegov položaj je popolnoma nevzdržen."
Medtem pa je nadškof Welby še pred dnevi v pogovoru za Channel 4 ob objavi poročila dejal, da je o odstopu veliko razmišljal – vendar da je upošteval nasvete starejših kolegov in zato ne misli odstopiti. Danes si je premislil.