Kardinal Giovanni Angelo Becciu je nekoč sodil med najvplivnejše osebnosti v Vatikanu. Ker se je zapletel v vatikanski finančni škandal, pa mu je papež Frančišek leta 2020 ukazal, naj odstopi od »pravic in privilegijev« kardinala. Becciu je bil leta 2023 obsojen zaradi poneverbe in goljufije ter obsojen na pet let in pol zaporne kazni. Je prvi kardinal, ki ga je obsodilo vatikansko kazensko sodišče.
Tiskovni urad Svetega sedeža obsojenega kardinala navaja kot »nevolivca«, Becciu pa je v torek za sardinski časopis dejal, da njegova izključitev iz konklava ni bila nikoli izrecno izražena. O njegovi udeležbi bosta verjetno odločala dekan kardinalskega zbora Giovanni Battista Re in kardinal Pietro Parolin, ki bo nadzoroval postopke konklava v Sikstinski kapeli.
Odgovoren za izgubo več deset milijonov dolarjev
Sardinski kardinal je nekoč zasedal položaj »sostituta« (namestnika) v državnem tajništvu Svetega sedeža oziroma vodje papeževega kabineta. Becciu je imel neposreden dostop do papeža in veliko avtoriteto v celotni osrednji upravi Cerkve. Pozneje je bil premeščen na položaj vodje vatikanskega dikasterija za zadeve svetnikov.
Preiskavo zoper kardinala so uvedli zaradi katastrofalne naložbe Svetega sedeža v Londonu, v kateri je Cerkev izgubila več deset milijonov dolarjev. Frančišek si je med svojim pontifikatom prizadeval urediti vatikanske finance, spremenil pa je tudi zakonodajo, da bi Becciuju kot kardinalu lahko sodil vatikanski tribunal sodnikov. Čeprav je Becciu izgubil svoje pravice in privilegije kardinala, tehnično nikoli ni bil odstranjen iz kardinalskega zbora.
Le kardinali, mlajši od 80 let, smejo glasovati na papeških volitvah. Trenutno je 135 kardinalov, ki izpolnjujejo pogoje za sodelovanje na konklavu. Becciu je star 76 let in glede na starost še vedno izpolnjuje pogoje. Kardinal, ki je ves čas vztrajal, da je nedolžen, je vložil tudi pritožbo, ki je trenutno še v obravnavi. Dokler ta postopek traja, mu je dovoljeno še naprej živeti v vatikanskem stanovanju.