Štirje sistemi zračne obrambe IRIS-T s 300 izstrelki, radarski sistemi, protitankovske mine, stotisoče dronov – to so bile napovedane nove nemške, britanske in norveške pošiljke vojaške pomoči Kijevu ob petkovem srečanju petdesetih držav podpornic Ukrajine v vojni z Rusijo. Tokratno 27. srečanje kontaktne skupine za obrambo Ukrajine, kot se formalno imenuje, je bilo najbolj posebno po tem, da se je prvič ni v živo udeležil ameriški obrambni minister. Skupina je kmalu po ruskem napadu na Ukrajino februarja 2022 nastala na pobudo Washingtona, v času Joeja Bidna je srečanja vselej vodil ameriški obrambni minister, s prihodom Donalda Trumpa pa se je to spremenilo. Njegov obrambni minister Pete Hegseth se je februarja v živo udeležil zasedanja skupine, a ji ni predsedoval, zdaj je sodeloval le virtualno, a vendarle negiral nekatere napovedi, da ga sploh ne bo.

Velikonočni mir pod velikim vprašajem

Zasedanje sta vodila britanski in nemški obrambni minister John Healey in Boris Pistorius, in slednji je poskušal zmanjšati pomen fizične odsotnosti Hegsetha. Pripisal jo je prenatrpanemu urniku in dodal: »Najpomembneje je bilo, da je sodeloval.« Je pa tudi sam priznal, da ni jasno, kako bo v prihodnje z ameriškim sodelovanjem in podporo v skupini Ramstein, kot se neformalno imenuje po ameriškem vojaškem oporišču v Nemčiji, kjer je potekala velika večina srečanj.

Skupina se je srečala prav v času, ko je bil v Moskvi spet posebni odposlanec ameriškega predsednika Steve Witkoff. Srečal se je s predsednikom Vladimirjem Putinom. Tema je bila tudi splošna prekinitev ognja v Ukrajini, ki naj bi jo Bela hiša želela doseči do velike noči, čeprav se zadnje čase ta datum več ne omenja. Pomenil bi namreč, da je treba veliki diplomatski preboj doseči v vsega dobrem tednu dni. Pri čemer je Kremelj sam v petek vnaprej znižal pričakovanja od srečanja Putina z Witkoffom z besedami, da ne bo prelomno, kot je rekel tiskovni predstavnik Dmitrij Peskov.

Leto 2025 ključno

Na srečanju v Bruslju upanja na skorajšnje premirje v Ukrajini ni bilo zaznati. »Glede na nadaljevanje ruske agresije moramo priznati, da mir v Ukrajini v bližnji prihodnosti ni na dosegu roke,« je dejal Pistorius. Zato so sodelujoče države, med katerimi je bila večina iz vrst Nata, a tudi nekaj od drugod, obljubile, da bodo z vojaško pomočjo še naprej zagotavljale obrambno sposobnost Ukrajine. Ta bo morda kmalu na preizkušnji, saj naj bi Rusija pripravljala veliko spomladansko ofenzivo. »Zagotovili bomo, da bo Ukrajina deležna naše skupne vojaške podpore. Rusija mora razumeti, da je Ukrajina sposobna nadaljevati boj,« je dejal Pistorius in dodal, da Kijev »lahko računa na nas«. Po video povezavi je na zasedanju sodeloval tudi ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski in prosil za deset dodatnih sistemov protiraketne obrambe patriot.

Britanski obrambni minister pa je letošnje leto označil za ključno za ukrajinski upor proti ruski invaziji. »Zdaj je kritično obdobje vojne in Ukrajini sporočamo: stojimo vam ob strani v vojni in stali vam bomo ob strani v miru,« je dejal Healey. 

Priporočamo