Shod v Beogradu organizira nastajajoče novo gibanje pod pokroviteljstvom Vučićeve vladajoče Srbske napredne stranke (SNS). Že od petka na beograjskih ulicah stojijo stojnice s hrano in pijačo, videti je tudi šotore in številne srbske zastave. Pred parlamentom in v njegovi okolici so postavili več odrov.
Sredi dneva so organizatorji sporočili, da bodo lahko udeleženci predlagali ime novega gibanja, ki ga bo oblikoval predsednik Srbije, in mu zastavili vprašanja.
Glavni dogodek današnjega dne bo sicer Vučićev večerni nagovor, pred katerim so se na glavnem odru pred poslopjem srbskega parlamenta zvrstili številni nagovori njegovih podpornikov, profesorjev in študentov, pa tudi glasbene točke in drugi nastopi.
Pred tem je Vučić sporočil, da bodo zaključki današnjega shoda določili življenje državljanov Srbije do leta 2035 in zagotavljali razvoj. Srbskega predsednika so na shodu javno podprli tudi politični zavezniki, med njimi premier Miloš Vučević in predsednica parlamenta Ana Brnabić.
Eno od civilnodružbenih gibanj, ki so sodelovala pri obsežnih protivladnih protestih 15. marca, pa je pozvalo Beograjčane, naj med Vučićevim nagovorom zganjajo hrup. "Medtem ko bo vlada na shodu udarjala s slogani, bomo mi udarjali s pokrovkami in piščalkami. Ne pristajamo na molk in strah," so sporočili.
Udeležence provladnega shoda v Beogradu so z avtobusi danes pripeljali iz številnih krajev po vsej državi, pri čemer je ponekod prihajalo do incidentov. V Bački Palanki je neznanec poškodoval steklo avtobusa s fračo, v Obrenovcu pa so mimoidoči avtobus Vučićevih podpornikov obmetavali z jajci.
V Novem Pazarju je medtem potekal 12-urni protestni shod, kjer so se poleg domačinov zbrali tudi študenti in občani iz drugih krajev po vsej Srbiji.
V mestu na jugozahodu Srbije je davi prišlo do incidenta, potem ko so študenti blokirali eno tamkajšnjih križišč, da bi preprečili, da avtobusi s podporniki SNS krenejo proti Beogradu. Policija jih je s križišča umaknila s silo, pri čemer naj bi bil poškodovan najmanj en študent.
Študenti v blokadi, ki so se v začetku meseca s kolesi odpravili proti Strasbourgu, pa so danes prispeli v München. Tam jih je pričakala množica ljudi, vključno s srbskimi državljani, ki živijo v Nemčiji. Z akcijo želijo evropske uradnike opozoriti na študentske zahteve in trenutne razmere v Srbiji.
Izhodiščna točka njihovega popotovanja je bil Novi Sad, kjer se je 1. novembra lani zrušil betonski nadstrešek na železniški postaji, pri čemer je umrlo 16 ljudi.
Celotno Srbijo so po tragediji zajeli množični študentski protesti, ki so prerasli v izražanje jeze zaradi sistemske korupcije in represije, omejevanja svobode medijev in vladavine prava. Študenti od tedaj izvajajo tudi različne protestne akcije, s katerimi zahtevajo odgovornost in pravico za žrtve nesreče, objavo vseh dokumentov o prenovi in kaznovanje odgovornih.