Ustavne spremembe je vložila stranka Fidsez, podpiral pa jih je tudi premier Viktor Orban. Sprejete so bile z 140 glasovi za, 21 proti in brez vzdržanega glasu. Gre za še en element pri razgradnji vladavine prava in krčenja človekovih pravic na Madžarskem.
Z določilom, da na Madžarskem obstaja samo moški ali ženska, so dopolnili člen ustave, ki je sicer že določal, da Madžarska varuje institucijo zakonske zveze kot zveze med enim moškim in eno žensko, sklenjene na podlagi prostovoljne odločitve, ter družino kot temelj preživetja naroda. V tem členu je denimo že bilo določeno, da je oče moški, mati pa ženska.
Prav tako so dopolnili ustavno določilo določilo o tem, da ima vsak otrok pravico do varstva in oskrbe, ki je potrebna za njegovo dobro telesno stanje, duševni in moralni razvoj. V to določilo so dodali stavek, da ima ta pravica prednost pred vsemi drugimi temeljnimi pravicami, z izjemo pravice do življenja.
Krepitev konservativne podobe Madžarske
Ti dopolnili krepita podobo Madžarske kot konservativne države, ki temelji na družini moškega in ženske. Hkrati tudi oži možnost drugačnospolnih identitet njenih državljanov. Kot so zapisali v analizi Helsinškega monitorja na Madžarskem, je v obrazložitvenem memorandumu spremembe jasno navedeno, da »je cilj ustavno prepovedati pravno priznanje spola za vse transspolne osebe, kar je že od leta 2020 prepovedano z zakonom.« S tem so po oceni Helsinškega monitorja kršene pravice transspolnih oseb.
Prav tako pa to določilo ocenjujejo kot problematično tudi zaradi marčevske sodbe Sodišča EU, da morajo države članice EU dovoliti spremembo spolnega označevalca zaradi pravic do varstva podatkov, ne glede na obstoj postopka za pravno transspolne identitete v domačem pravnem okviru.
Prepovedali že Parado ponosa
Pred slabim mesecem je parlament prepovedal vsakoletne Parade ponosa, na katerih se zagovarjajo pravice LGBTQ. S to prepovedjo, ki je na ostro kritiko naletela tako v civilni družbi kot pri članicah EU, je Orbanova vlada takrat dodatno zaostrila omejitve za izražanje neheteroseksualne identitete v javnosti. Zaradi te prepovedi so potekale številne demonstracije v državi. Dvaindvajset evropskih veleposlaništev na Madžarskem je izrazilo globoko zaskrbljenost zaradi zakonodaje, za pravico do mirnega zbiranja kot ene izmed temeljih pravic se je zavzela tudi evropska komisarka za enakost Hadja Lahbib.
Kaj so še sprejeli madžarski poslanci?
Spremenjena določila o spolu in otrokovih pravicah pa niso bile današnje edine ustavne spremembe. Prav tako so sprejeli še ustavna dopolnila za pravico do uporabe gotovine, prepovedi proizvodnje drog in možnost začasnega odvzetja madžarskega državljanstva osebam z več državljanstvi, če bi njihove dejavnosti lahko »ogrozile javni red ali nacionalno varnost«.