Posebni dnevi v koledarju britanske kraljeve družine so rojstni dnevi njenih članov, med katerimi ima samo monarh dva, dejanskega in državnega, ki je vedno poleti, ko naj bi bilo na Otoku lepo, množičnemu praznovanju primerno vreme. Se zgodi, ali pa tudi ne. Ko gre za kraljevi naraščaj, po stari tradiciji kraljeva družina objavi najnovejšo fotografijo princes in princev, ko praznujejo rojstni dan. Te dni je, ob sedmem rojstnem dnevu princa Louisa, objavila njegovo nasmejano podobo, pa tudi video. Manjka mu kar nekaj zob, ker mlečnih še niso nadomestili pravi.

Simpatičen otrok, ki je v preteklosti s svojimi norčijami v javnosti požel veliko smeha, je četrti v vrsti za britanski prestol. Tretja v vrsti je njegova starejša sestra, pokojni kraljici v otroških letih podobna princesa Charlotte, ki bo 2. maja stara deset let. Na drugem mestu je seveda prvorojenec prestolonaslednika Williama in princese Kate, princ George, ki bo junija star dvanajst let. Odkar je oče prestolonaslednik, je njegov uradni naziv valižanski princ George. In bo nekoč kralj po očetu, če bo monarhija preživela, kar zelo verjetno bo, in če bo to hotel biti (kdo ve).

Za njimi je v vrsti za prestol, na petem mestu, njihov odcepljeni »kalifornijski« stric princ Harry, na šestem in sedmem pa spet otroka, in sicer prav Harryja in Meghan, skoraj šestletni princ Archie in triletna princesa Lilibet, ki ju prijatelji izobčenega para opisujejo kot »neverjetno bistra, artikulirana in zabavna«. Za njima je v vrsti za prestol, na osmem mestu, starejši od dveh kraljevih bratov, nočna mora kraljeve družine, princ Andrew, ki se je nepričakovano pojavil na velikonočnem sprehodu kraljeve družine (kralja menda skrbi njegovo duševno zdravje).

Veliko deklet prestolonaslednic

Na Nizozemskem so v vrsti za prestol najprej tri dekleta – hčerke kralja Willema-Alexandra in kraljice Máxime. Prestolonaslednica je 21-letna princesa Catharina-Amalia. Od polnoletnosti je upravičena do (visoke) letne državne plače 296.000 evrov in 1,5 milijona evrov za osebje in prestolnasledniške izdatke. Najprej se je obojemu odpovedala do konca študija. S 1. januarjem letos se je, čeprav še študira, odločila uveljaviti to prestolonasledniško pravico, kar pomeni, da ima na voljo 1,796 milijona evrov. Druga in tretja v vrsti za nizozemski prestol sta njeni mlajši sestri, dvajsetletna princesa Alexia in osemnajstletna princesa Ariane. Vse tri so navdušene nad ježo konj, igrajo hokej na ledu in dobro igrajo klavir. Tudi Švedi imajo priljubljeno mlado princesko, ki je druga v vrsti za prestol. To je trinajstletna princesa Esteelle, najstarejša med kar osmimi vnukinjami in vnuki 79-letnega švedskega kralja Carla XVI. Gustafa, ki je monarh že od leta 1973. Prestolonaslednica je njena mati, 43-letna princesa Victoria. Princesa Esteelle ima mlajšega, devetletnega brata Oscarja, ki je tretji v vrsti za prestol. Njeni štiri sestrične in dva bratranca, še otroci, so prav tako v vrsti za prestol (na petem, šestem, sedmem, devetem, desetem in enajstem mestu). Na četrtem in osmem mestu sta mlajša brat in sestra prestolonaslednice Victorie.

In kako so se odločili v Monaku, kjer sta vladar, princ Albert in princesa Charlene, konec leta 2014 postala starša dvojčkoma? Princesa Gabriella se je rodila dve minuti prej kot brat, princ Jacques. Prestol bo nasledil on, ker ta po zakonu pripada prvorojenemu moškemu potomcu monarha.

Veliko krajša je vrsta za japonski prestol. Cesar Naruhito in cesarica Masako imata samo enega otroka, 23-letno hčerko Aiko, ki je znana kot princesa Toši. Prestolonaslednica bi bila, če ne bi na Japonskem v nasledstveni vrsti še vedno dajali prednost moškim. Zato je prestolonaslednik njen stric oziroma cesarjev brat Fumihito. Do leta 2006 je bila druga v vrsti za prestol, pa jo je na tretje mesto izrinil leta 2006 rojeni princ Hisahito, edini otrok prestolonaslednika, ki ima devetnajst let. Ni prav, da prikupna princesa Toši po veljavni zakonodaji ne more podedovati prestola, in mnogi na Japonskem menijo, da bi morali spremeniti zakon, ki diskriminira ženske v vladarski družini.

Monaška dvojčka ne bosta skupaj na prestolu

To se ne more zgoditi prikupni 21-letni norveški princesi Ingrid Alexandro, ker so na Norveškem leta 1990 spremenili zakonodajo, ki je prav tako diskriminirala ženske v nasledstveni vrsti. Ingrid je prvorojenka prestolonalsednika Haakona. Če ne bi spremenili zakona, bi jo v vrsti za prestol prehitel mlajši brat, dvajsetletni princ Sveerre Magnus. Prestolonaslednikova žena, princesa Mette-Marit, ima enega otroka iz prejšnjega razmerja. Kako povezane so evropske kraljeve družine, morda pove to, kdo so botri princese Ingrid Alexandre. To so danski prestolonaslednik Frederik, švedska prestolonaslednica Victoria in španski kralj Filip VI., ki ima dve hčerki. Prestolonaslednica je dvajsetletna princesa Leonor, druga v vrsti za španski prestol pa je njena osemnajstletna sestra Sofia. In kako so se odločili v Monaku, kjer sta vladar, princ Albert in princesa Charlene, konec leta 2014 postala starša dvojčkoma? Princesa Gabriella se je rodila dve minuti prej kot brat, princ Jacques. Prestol bo nasledil on, ker ta po zakonu pripada prvorojenemu moškemu potomcu monarha. 

Priporočamo