Novo veliko zborovanje študentov proti korupciji in podreditvi institucij, kot je tožilstvo, predsedniku države Aleksandru Vučić, bo prvega marca v Nišu, kamor že pešačijo kolone mladih protestnikov iz vse Srbije. Spet jim ob poti domačini dajejo hrano in pijačo, številni prebivalci tretjega največjega srbskega mesta pa so jih pripravljeni prenočiti. Niški študentje so za sobotno zborovanje pripravili razglas, v katerem zahtevajo »nagrajevanje znanja in dela, ne pa ubogljivosti in molka«. V njem piše: »Naj bo ta edikt preobrat in začetek sprememb, ki si jih želimo.« Na koncu govorijo o Nišu kot »cesarskem mestu«. V Nišu je bil namreč rojen Konstantin Veliki in leta 313 je ustavil preganjanje kristjanov, ki so z ediktom – takrat še kot verska manjšina – dobili privilegiran položaj.
Študenti iz Novega Sada pa so pozvali k splošni stavki 7. marca. Prav tako ljudi pozivajo, naj ta dan ne hodijo v trgovine, gostilne, kinematografe in gledališča ter se izogibajo rabi javnega prevoza.
Burne volitve novosadskega župana
Zadnje dni je bilo najbolj burno prav v Novem Sadu, kjer so v mestni skupščini volili novega župana. Na tisoče protestnikov je obkolilo mestno skupščino, ki jo je branilo več sto policistov, v katere so leteli jajca, moka, jogurt in podobno. Več protestnikov je bilo ranjenih, prav tako pet policistov in eden od opozicijskih svetnikov, ki so med volitvami župana ostali pred vrati. Opozicija je po glasovanju sporočila, da ne priznava 42-letnega Žarka Mićina za župana, ker ji policija po ukazu Vučićeve SNS ni dovolila vstopiti v mestno skupščino. Novi župan Mićin pa trdi, da so poskušali opozicijske svetnike pripeljati notri, a ti niso hoteli priti.
V Zaječarju je protestnikom uspelo preprečiti zasedanje mestne skupščine, v Beogradu pa so učitelji za štiri ure blokirali ministrstvo za šolstvo.
Zastraševanje nevladnikov
V torek je srbska policija vdrla v prostore več nevladnih organizacij. Morda je to povezano z nedavno izjavo novega direktorja ameriške FBI, da je prišlo do zlorabe sredstev ameriške agencije za mednarodni razvoj (USAID). Vsekakor so Vučić in režimski mediji že večkrat označili nevladne organizacije kot agente tujih sil, ki naj bi hotele tudi s pomočjo študentskih protestov zrušiti državo. V tem smislu je v skupščini že pripravljen zakon.
Maja Stojanović iz organizacije Pobude civilne družbe je vpad policistov v prostore njene in drugih nevladnih organizacij označila za kršenje temeljnih državljanskih pravic, kot sta svoboda zbiranja in izražanja, in nov korak v »fašizacijo družbe«, ki ga je treba razumeti tudi v kontekstu Trumpovega prevzema oblasti v ZDA. Gre pa tudi za strah oblasti ob tem, ko se študentski protesti še kar nadaljujejo. »Ne vemo, kako daleč bo oblast šla. A pripravljeni smo tudi na aretacije naših aktivistov,« je dejala Stojanovićeva za Al Džaziro. Dejala je tudi, da je USAID v zadnjih letih namenila Srbiji več kot milijardo evrov, od tega je daleč največ dobila prav srbska vlada. Napovedala pa je tožbo, ker je policija nekaj informacij, ki jih je dobila pri preiskavah nevladnih organizacij, posredovala režimskim tabloidom, kar zakon strogo prepoveduje.