Na trgu pred baziliko svetega Petra, po katerem se je papež Frančišek zapeljal še dan prej, da bi iz svojega papamobila s poslednjimi močmi pozdravil vernike in se poslovil od njih, potem ko je po velikonočni sveti maši še zadnjič blagoslovil mesto in svet, se je danes ves dan k molitvi zbirala množica vernikov.

Trg Svetega Petra, Vatikan, 21. 4. 2025

Foto: Veronika Rupnik Ženko

V upanju in veri, da se je  »vrnil v Očetovo hišo«, so številni vztrajali še pozno zvečer, ko smo v Vatikan prispeli tudi sami. »Bil je eden izmed nas, preprost človek, globoko se me je dotaknil,« je povedal Alessandro iz Rima, ki je s prijatelji prišel na trg po večerji, da bi začutil posebno vzdušje. 

»Skupaj smo na romanju ob svetem letu. Papež nam je ogromno pomenil. Žalosten dan je za nami, vendar verjamemo, da je že v nebesih, če pa slučajno ni, molimo zanj rožni venec, ki je zelo močna molitev,« nam je v imenu skupinice ameriških romarjev zaupala Elizabeta iz Floride. Srečali smo tudi razširjeno družino, po rodu iz Indije, ki že vrsto let živi v Rimu. »Čeprav je včeraj, ko nam je še zadnjič podelil blagoslov, bil videti precej slabo, nas je novica o njegovi smrti danes šokirala. Nismo je še pričakovali. Kljub temu nas je ganila globoka  simbolika, da se je poslovil prav na današnji dan, tik po veliki noči, na poti v Emavs, ki je v trenutkih brezupa po Jezusovi smrti v njegovih učencih  prižgala upanje novega življenja. Jezus je vstal za odrešenje vseh, tudi on, Frančišek je rešen,« je prepričana Siji Mathew.

Trg Svetega Petra, Vatikan, 21. 4. 2025

Foto: Veronika Rupnik Ženko

»Za nami je zelo čustven dan. Papež Frančišek je bil zelo močan zgled za ves svet, skušal je povezovati ljudi in kulture,« je poudarila Monica iz Avstralije. Med zadnjimi verniki, ki so ožji trg zapustili po 23. uri, a so še vztrajali za ograjo ob pogledu na osvetljeno baziliko, je bilo čutiti žalost nad papeževim odhodom, ki po hudi bolezni ni bil povsem nepričakovan, a je vendarle prišel nenadoma, hkrati pa tudi hvaležnost za zgled izjemnega pastirja, ki je pustil neizbrisljiv pečat v Cerkvi in svetu, predvsem s svojimi sporočili usmiljenja, pozornosti do revnih, odrinjenih in ranjenih, neutrudnega zavzemanja za mir in bratstvo. 

Trg Svetega Petra, Vatikan, 21. 4. 2025

Foto: Veronika Rupnik Ženko

 V večnem mestu je v teh dneh vernikov več kot običajno ne le zaradi velikonočnih praznikov, temveč tudi svetega leta 2025, ki ga je pod geslom »Romarji upanja« razglasil papež Frančišek.

Priporočamo