Dodik, ki že dolgo omenja osamosvajanje srbske entitete, je grozil, da bo v primeru obsodbe sprejel radikalne ukrepe in umaknil Srbe iz vseh zveznih institucij BiH, tudi vojske in zvezne policije. Opozicija v Republiki Srbski pa mu nasprotuje.

 

Bosnian Serbs rally in front of the regional parliament in support of President of Republika Srpska (Serb Republic) Milorad Dodik, a day ahead of his court verdict on charges that he defied rulings by an international peace envoy, in Banja Luka, Bosnia and Herzegovina, February 25, 2025. REUTERS/Amel Emric

Dodikovi privrženci so se zbrali v Banjaluki dan pred objavo razsodbe sodišča BiH. Foto: Reuters

A person waves a flag as Bosnian Serbs rally in front of the regional parliament in support of President of Republika Srpska (Serb Republic) Milorad Dodik, a day ahead of his court verdict on charges that he defied rulings by an international peace envoy, in Banja Luka, Bosnia and Herzegovina, February 25, 2025. REUTERS/Amel Emric

Foto: Reuters

Dodik se je znašel na sodišču zaradi podpisa dveh zakonov o neizvajanju odločitev Schmidta, predstavnika mednarodne skupnosti za BiH s širokimi pooblastili in nadzornikom spoštovanja daytonskega sporazuma. Lukić je bil obtožen, ker je zakona objavil v uradnem listu. Schmidt je pozneje oba zakona razveljavil.

Tožilstvo je za Dodika in Lukića zahtevalo pet let zapora in desetletno prepoved političnega delovanja. Ne glede na obsodbo bo Dodik lahko ostal na položaju in delo opravljal naprej, saj ni pravnomočna in se  nanjo lahko pritoži.

Republika srbska ne prizna visokega predstavnika, ker so mu velika pooblastila dale zahodne države leta 1997, dve leti po Daytonskem sporazumu (1995), ki še vedno velja za ustavo Bosne in Hercegovine. Poleg tega je iz vrst politikov Evropske unije. Visokega predstavnika prav tako ne priznavata Rusija in Kitajska, s tem pa tudi ne Varnostni svet ZN.  

President of Republika Srpska (Serb Republic) Milorad Dodik gestures as he addresses supporters during a protest in Banja Luka, Bosnia and Herzegovina, February 25, 2025. REUTERS/Amel Emric

Zbranim na shodu je Dodik dejal, da v BiH ni niti enega zakona, po katerem je kršil ustavo. Foto: Reuters

Današnja razsodba sodišča BiH, ki je vrhovna pravosodna institucija v državi, ni pravnomočna, tožilstvo in obramba se bo nanjo lahko pritožita.

Na cestah 25.000 Dodikovih privržencev

V torek se je shoda v podporo Dodiku pod imenom Podpora institucijam Republike Srbske po navedbah oblasti entitete udeležilo okoli 25.000 ljudi. Med njimi je bil tudi nekdanji odvetnik ameriškega predsednika Donalda Trumpa in nekdanji župan New Yorka Rudy Giuliani, ki je v Banjaluko prispel v ponedeljek.

Bosnian Serb President Milorad Dodik, center, and former New York City mayor Rudy Giuliani, left, smile, during a rally on the eve of a scheduled court verdict that could order the pro-Russia Serb leader banned from politics or even sentenced to prison in the Bosnian town of Banja Luka, 240 kms northwest of Sarajevo, Tuesday, Feb. 25, 2025. (AP Photo/Radivoje Pavicic)

Na shod je prišel tudi nekdanji newyorški župan in nekdanji Trumpov odvetnik Rudy Giuliani (levo), ki stoji ob Miloradu Dodiku. Foto: AP

Dodik je malo pred polnočjo prišel pozdravit svoje podpornike, ki so pred narodno skupščino entitete postavili šotore, ter jih pozval, naj se shoda udeležijo tudi danes. Zbranim je dejal, da v BiH ni niti enega zakona, po katerem je kršil ustavo.

Dodik je tudi omenjal, da je v Banjaluki 300 madžarskih pripadnikov specialnih enot, kar je zvenelo kot grožnja. Ali jih je res 300, ni jasno, mejna policija je po navedbah lokalnih medijev dobila obvestilo, da jih pride 70, namen obiska pa je skupno urjenje s pripadniki notranjega ministrstva Republike Srbske.

Vodstvo entitete je v primeru obsodbe Dodika grozilo z "radikalnimi odločitvami" in odhodom iz vseh institucij na ravni države.

Priporočamo