Osemnajstletna indijska študentka se je svoji svetovalki na fakulteti v Kerali zaupala o dolgoletni spolni zlorabi. CNN poroča, da dekle prihaja iz ene najbolj marginaliziranih skupnosti v Indiji in je hči revnega delavca. Pred petimi leti, pri trinajstih, jo je v domači vasi posilil sosed. In od takrat naprej živi v nočni mori. Moški naj bi namreč posilstvo posnel, najstnico pa z videom in fotografijami leta izsiljeval in z njo manipuliral. V povezavi s primerom je namreč policija aretirala še 58 fantov in moških, ki naj bi dekle napadli, posamično ali pa skupinsko posilili. Med njimi so dekletovi sorodniki, sošolci, sosedje, nekateri so mladoletni, nekateri že v 40. letih. Po navedbah Adžithe Begum, namestnice vodje policije v Kerali, dva pobegla osumljenca še lovijo.
Za napade krivijo žrtev
Po poročanju portala CNN so dekletu vsaj trije osumljenci obljubili poroko, eden pa ji je v primeru prijave zlorabe zagrozil s smrtjo. Eni so jo napadali sami, nekateri so se povezali v skupine. Stik z njo naj bi navezali prek družbenih omrežij in aplikacij za komuniciranje na očetovem telefonu, ko je ta že spal. Posiljevali so jo tako v zasebnih prostorih kot tudi v javnosti, v avtih, na avtobusnih postajališčih in njivah. Nekateri naj bi se samo zaradi tega pripeljali iz oddaljenih krajev. Starša nista vedela, kaj se dogaja z njuno hčerjo, saj sta cele dneve delala. Po poročanju lokalnega portala The News Minute so se januarja, ko so obtožbe prvič zakrožile v javnosti, nekatere vaščanke obrnile proti domnevni žrtvi. Bile so jezne nanjo, jo krivile za posilstva, izpostavljale so njena »neprimerna«, preveč seksi oblačila in življenjski slog, napadle pa tudi njeno mamo, ki po njihovem mnenju ni dovolj dobro pazila nanjo. Mama enega od obtoženih dekletovim navedbam ne verjame, saj jo je njen sin poznal že vse od rojstva in naj bi jo celo pomagala vzgajati. Dekle trenutno živi v varni hiši za ženske, enako možnost so ponudili tudi njeni mami. Begumova je že napovedala, da bo do konca sojenja zagotovo preteklo več let.
Primer sicer ni spodbudil podobnih odzivov kot posilstvo in umor zdravnice avgusta lani v Kalkuti, ko je na množičnih protestih po vsej državi v znamenje solidarnosti z žrtvami spolnega nasilja stavkalo na tisoče zdravnikov, ki so se jim pridružili tudi drugi. Strokovnjaki in borci za človekove pravice so za CNN ocenili, da najverjetneje zato, ker žrtev iz Kerale prihaja iz skupnosti dalitov, nekdaj najnižje kaste indijskega sistema. Čeprav je diskriminacija 260 milijonov pripadnikov te skupnosti prepovedana z zakonom, so v praksi še posebno ženske največkrat napadene in zlorabljene. »Če pošasti živijo na tvojem dvorišču, je zlorabo težje prijaviti,« je dejstvo, da je žrtev poznala večino svojih napadalcev, prijavila pa jih ni, komentirala Madhumita Pandey, profesorica kriminologije in spolne enakosti na univerzi v Sheffieldu. V kar 98 odstotkih posilstev v Kerali žrtev pozna storilca, kaže statistika.
Vsak dan 90 posilstev
Spolno nasilje v Indiji je zelo razširjen družbeni problem. Na nasilje nad ženskami zaradi razširjenega seksizma in patriarhata mnogi še vedno gledajo kot na nekaj povsem »običajnega«, čeprav so v zadnjih letih zaostrili kazni. Težava sicer ni v pomanjkanju zakonov, temveč v njihovi uveljavitvi. Leta 2022 naj bi se v državi z okoli 1,4 milijarde prebivalcev pripetilo v povprečju 90 posilstev na dan, policija naj bi prijavo prejela vsakih 16 minut. Istega leta je statistika pokazala, da se je le kakšna četrtina primerov končala z obsodbo.
Med najbolj izstopajočimi v zadnjih letih je bil skupinski napad na 23-letno dekle decembra 2012, ko jo je na poti iz kina na avtobusu napadlo šest moških. Njenega prijatelja so s kovinsko palico pretepli do nezavesti, njo pa zvlekli v zadnji del avtobusa, kjer so jo zverinsko posiljevali in mučili s palico. Fant je napad preživel, ona je dva tedna kasneje umrla zaradi hudih notranjih poškodb. »Spoštovanja vredno dekle se ob devetih ponoči ne bo vlačilo naokrog. Dekleta spadajo v hišo za štedilnik, ne v diskoteke in bare, kjer oblečene v napačna oblačila počnejo napačne stvari. Dekle je veliko bolj odgovorno za posilstvo kot fant,« je v intervjuju za BBC leta 2015 svoje dejanje komentiral Mukeš Singh, eden od napadalcev, ki nikakor ni mogel razumeti razburjenja javnosti zaradi posilstva. Singh ni pošast ali psihopat, temveč nič kaj izstopajoč, povprečen Indijec. Da bi ženske, ki se neprimerno obnašajo, brutalne napade morale sprejeti stoično, saj so si jih vendar zaslužile, meni ogromno indijskih moških. Singha in še tri njegove pajdaše so po sedemletni kalvariji marca 2020 obesili.