Najverjetnejši novi nemški kancler Friedrich Merz ima že oblikovan natrpan urnik potovanj v prvih dneh po načrtovani izvolitvi 6. maja. Toda preden bo odletel v Pariz na obisk k Emmanuelu Macronu in dan pozneje sedel na nočni vlak proti Kijevu, da bi se na 80. obletnico konca druge svetovne vojne ob zunanjih ministrih EU udeležil proslave ob dnevu zmage pri Volodimirju Zelenskem, in ne v Moskvi, kamor svoje zaveznike vabi Vladimir Putin, ga čakata še dva nepredvidljiva tedna, ko se utegne proti novi veliki koaliciji izreči še katera od strank.
Podmladki največji kritiki
Sestrska stranka Merzeve CDU, krščanskosocialna unija (CSU), je sicer doslej kot edina kar z odločitvijo izvršnega odbora stranke potrdila koalicijsko pogodbo. Na pogodbo se je usul tudi plaz kritik znotraj strank koalicije, potrditi jo morata še CDU in SPD. V obeh strankah je nezadovoljstvo nad doseženim največje v podmladkih strank. Za samo stranko CDU, ki bo o novi koalicijski pogodbi odločala na kongresu konec aprila, je to manjši problem kot za socialdemokrate. Pri njih je namreč od torka na dvotedensko digitalno glasovanje povabljenih vseh 358.000 članov stranke. Vpliv podmladka na končno odločitev utegne biti tukaj večji kot pri krščanskih demokratih.
Glavna protagonista nasprotovanj koalicijskemu dogovoru sta predsedujoča obeh podmladkov strank. Johannes Winkel, vodja Mlade unije, podmladka CDU, je v koalicijskem pogajalskem finišu ostro nastopal proti nastajajoči pogodbi, ker ta po njegovi oceni ni imela močnega rokopisa krščanskih demokratov. Po koncu pogajanj je svojo kritiko omilil in menil, da je pogodba lepo presenečenje. Podmladek svoje analize še ni zaključil, vendarle je Winkel ocenjeval, da bodo ob vseh napovedanih reformah v koalicijski pogodbi potrebne še nove za dosego nove družbene generacijske pogodbe, prav tako na področju obrambe, kjer se nova koalicija za krepitev vojske zadovoljuje s tako imenovanim švedskim modelom prostovoljnih nabornikov.
Svarila vodstva
Precej bolj kritični so do koalicijske pogodbe v strankarskem podmladku socialdemokratov Juso. Njihov predsednik Philipp Türmer zagotavlja, da lahko stranka na odobritev Jusa računa le, če bi prišlo do znatnih izboljšav sporazuma. Nezadovoljni so predvsem zaradi skromnih dosežkov stranke na socialnem področju, na področju delavstva in pri migracijskih vprašanjih. Po oceni Türmerja se mora članstvo ob pogledu na koalicijsko pogodbo zgolj vprašati, ali je to dovolj in ali bo ta res privedla do izboljšanja socialnega in gospodarskega položaja, ki bi si ga mnogi želeli. Da bi stranka dobila zeleno luč podmladka za koalicijo s CDU/CSU, Türmer zahteva vnovična pogajanja z Unijo in izboljšavo koalicijskega dogovora.
Zdajšnja zavrnitev koalicijske pogodbe je seveda problematična za izvršni odbor stranke in njuna predsedujoča Larsa Klingbeila in Saskio Esken, ki sta bila glavni gonilni sili v pogajanjih s CDU/CSU. Dodatno jima sive lase povzroča kar Friedrich Merz, ki že napoveduje, da nekaterih temeljnih želja SPD iz koalicijske pogodbe – dvig minimalne urne postavke na 15 evrov in nižanja davka na dohodek – ne bo možno izvesti takoj. Oboje je po njegovem mnenju odvisno od vzdržnosti proračuna v prihodnje. Kljub vsem pomislekom podmladka Klingbeil vztraja pri doseženi koalicijski pogodbi in podobno kot CDU/CSU zavrača nova pogajanja. Če bi stranka zavrnila doseženi sporazum, bi to pomenilo predčasne volitve ali pa morda manjšinsko vlado, še opozarja. Dodaja, da bi se lahko pri bodočih koalicijskih partnerjih okrepili tisti glasovi, ki si želijo normalizirati sodelovanje s skrajno desno Alternativo za Nemčijo.