Usposabljanje bo potekalo v treh vojašnicah: v Požegi, Kninu in Slunju. Po sprejetju Zakona o obrambi in službi v oboroženih silah v Saboru bodo prvi naborniki v vojašnice predvidoma prispeli oktobra.

Prvi pozivi že poleti

Za zdaj so na poligonu prisotni le poklicni in prostovoljni vojaki, kmalu pa bodo tam tudi naborniki. Čakajo jih nove učilnice in postelje. V eni skupini naj bi jih v slunjski vojašnici bilo 200. Prvi pozivi za služenje vojaškega roka naj bi začeli prihajati že poleti, osnovno usposabljanje pa bo trajalo dva meseca, poroča HRT.

»Službo vojaškega roka v trajanju osmih tednov smo ocenili kot zadostno – ne želimo, da bi trajala tri, štiri ali več mesecev in bi s tem mlade spet odvrnili od sodelovanja, kar vsekakor ni v našem interesu,« je dejal načelnik generalštaba hrvaške vojske Tihomir Kundid.

Tudi plačilo in delovna doba

Bodoči vojaški obvezniki bodo za opravljeno služenje tudi plačani.

»Prejeli bodo 1.100 evrov plačila, čas služenja se bo všteval v delovno dobo, nabornik odpovedi v službi zaradi odhoda v vojsko ne bo smel dobiti, poleg tega pa bodo imeli prednost pri zaposlovanju v javnem sektorju,« je pojasnil minister Anušić.

Samo ena prepoved

Služenje bo precej drugačno kot nekoč – vsak dan bodo na meniju različne jedi, uporaba mobilnih telefonov pa ne bo prepovedana.

»Edina omejitev je, da snemanje usposabljanja in objavljanje fotografij ali videov na družbenih omrežjih ne bo dovoljeno,« je poudaril general Kundid.

Na ta način želijo spodbuditi mlade, da se raje odločijo za vojaško kot za civilno služenje vojaškega roka, ki bo sicer daljše. Eden glavnih razlogov za ponovno uvedbo obveznega služenja je pomanjkanje rezervnih enot.

»Prav s temi ljudmi, ki bodo zaključili temeljno usposabljanje, želimo v prihodnosti zapolniti zmogljivosti rezervnih sestavov oboroženih sil,« je izpostavil minister.

Anušić je optimističen glede odziva in pričakuje celo več kot načrtovanih 5.000 nabornikov na leto.

Priporočamo