Na pogrebu pričakujejo na tisoče vernikov in voditelje z vsega sveta. Med prvimi sta udeležbo potrdila Trump in Macron.
Danes so v Bruslju sporočili, da se bosta pogreba udeležila Ursula von der Leyen in Antonio Costa.
Na pogreb odhajata tudi nemški kancler v odhodu Olaf Scholz in predsednik Frank-Walter Steinmeier. Tam bo tudi poljski predsednik Andrzej Duda, ki je obenem za soboto razglasil dan žalovanja.
Skupaj s soprogo se bo pogrebnih slovesnosti udeležil predsednik Ukrajine Volodimir Zelenski, je danes potrdil njegov svetovalec.
Ne bo pa na pogreb ruskega predsednika Vladimirja Putina, čigar potovanja omejuje nalog za pridržanje, ki ga je izdalo Mednarodnega kazenskega sodišča (ICC). "Ne, tega nima v načrtu," je danes v odgovoru na novinarsko vprašanje dejal tiskovni predstavnik Kremlja Dmitrij Peskov.
Da prihaja v Rim, je sporočil tudi brazilski predsednik Luiz Inacio Lula da Silva. Že v ponedeljek je udeležbo potrdil argentinski predsednik Javier Milei, poročajo tuje tiskovne agencije.
Množično izražanje sožalja
Papeževo truplo so v ponedeljek zvečer položili v krsto in ga prepeljali v kapelo Doma svete Marte, kjer je prebival, njegovo stanovanje pa so zapečatili.
V sredo bodo krsto prenesli v baziliko svetega Petra, kjer se bodo lahko od papeža poslovili verniki. Frančišek bo po pogrebnih slovesnostih pred baziliko svetega Petra v skladu s svojimi željami nato pokopan v rimski baziliki Marije Snežne.
Voditelji držav so že v ponedeljek množično izražali sožalje in se poklanjali papežu, ki so ga izpostavljali kot borca za spregledane, dialog in mir. Njegova rodna Argentina je razglasila teden dni žalovanja, Indija pa je danes začela tridnevno nacionalno žalovanje.
Danes je sožalje izrazila tudi Kitajska, ki je imela v preteklosti pogosto napete odnose z Vatikanom. Kot so poudarili na kitajskem zunanjem ministrstvu, Kitajska in Vatikan vzdržujeta konstruktivne stike, Peking pa da je pripravljen skupaj z Vatikanom spodbujati izboljšanje odnosov.