V poročilu, ki so ga v ponedeljek objavili demokratski člani senatnega odbora za domovinsko varnost, so preučili 65 dejanskih ali možnih ukrepov proti Elonu Musku v 11 različnih agencijah. Preiskovalci so izračunali, da bi se lahko Musk in njegova podjetja, kot so Tesla, SpaceX in Neuralink, v 45 od teh primerov soočili s finančnimi obveznostmi. Skupno naj bi Muska in njegova podjetja v zvezi s tem lahko bremenilo kar za 2,4 milijarde evrov stroškov. Hkrati opozarjajo, da bi svoj vpliv v vladi lahko uporabil za izogibanje pravnim odgovornostim v omenjeni vsoti. Demokratski senatorji so s tem želeli ovrednotiti številna Muskova navzkrižja interesov, ki izhajajo iz njegovega sodelovanja v tako imenovanem "oddelku za vladno učinkovitost" (Doge).

Odkar je bil Donald Trump lani ponovno izvoljen in je Musk januarja prevzel vlogo dejanskega vodje Doge, etični nadzorniki in demokratski uradniki opozarjajo, da bi lahko izvršni direktor Tesle uporabil svojo moč za odstavitev regulatorjev in zaustavitev preiskav proti njegovim podjetjem. V tej vlogi ima Musk, najbogatejši človek na svetu, vpliv na agencije, ki regulirajo njegova podjetja ali z njimi sklepajo pogodbe. Poročilo opisuje obseg Muskovih morebitnih obveznosti, ki vključujejo morebitne globe v višini 1,2 milijarde evrov samo za Teslo zaradi obtožb o dajanju lažnih ali zavajajočih izjav glede funkcij avtopilota.

Gre za zelo konservativno oceno

Čeprav v poročilu navajajo skupni ocenjeni znesek, ocenjujejo še, da številka več kot 2 milijardi evrov ne vključuje zneska, ki bi se mu Musk lahko izognil zaradi preiskav, ki jih Trumpova administracija ne bo sprožila. Ne vsebuje niti morebitnih pogodb, kot so komunikacijski posli z njegovo satelitsko internetno storitvijo starlink, ki bi jih Muskova podjetja lahko pridobila po zaslugi njegove vloge v administraciji. "Čeprav znesek 2,4 milijarde evrov predstavlja verodostojno, konservativno oceno, drastično podcenjuje resnično korist, ki bi jo gospod Musk lahko pridobil samo z izogibanjem pravnim tveganjem zaradi svojega položaja v vladi," navaja poročilo.

Trumpova administracija je v zadnjih mesecih zmanjševala pomen pomislekov glede Muskovih navzkrižij interesov, tiskovna predstavnica Bele hiše Karoline Leavitt pa je v začetku februarja izjavila, da se bo Musk "izločil", če bi prišlo do kakršnekoli težave. Demokrati so od administracije medtem zahtevali odgovore o tem, kako Musk rešuje ta navzkrižja, hkrati pa skušajo vse bolj nepriljubljenega milijarderja postaviti v ospredje svojih napadov na Trumpovo administracijo. 

Demokratska senatorka Jeanne Shaheen je v začetku tega meseca predstavila predlog zakona, ki bi prepovedal dodeljevanje vladnih pogodb podjetjem v lasti "posebnih vladnih uslužbencev". Gre za vlogo, ki jo ima Musk v Trumpovi administraciji. "Kljub številnim prošnjam članov kongresa Trumpova administracija ni predložila nobenih ustreznih dokumentov ali informacij, pooblastil, na katerih temeljijo ta dejanja, ali pojasnila, kako se gospod Musk spopada z navzkrižji, ki jih ta inherentno predstavljajo," navaja poročilo.

"Nihče ni nad zakonom"

Muskova navzkrižja interesov zajemajo več agencij, vključno z Zvezno upravo za letalstvo (FAA), ki nadzoruje izstrelitve raket SpaceX, in Nacionalno upravo za varnost v cestnem prometu (NHTSA), ki ima odprtih več preiskav poslovanja Tesle. V oči bode tudi podatek, da je Muskov Doge februarja odpustil delavce pri NHTSA, ki so bili strokovnjaki za tehnologijo avtonomnih avtomobilov.

Poročilo postavlja vrsto zahtev Trumpu, izvršnim ministrstvom in regulativnim agencijam, naj sprejmejo strožje nadzorne ukrepe proti Musku, vključno z omogočanjem neodvisnih revizij večjih pogodb, dodeljenih podjetjem, povezanim z Muskom. "Nihče, ne glede na to, kako ugleden ali bogat je, ni nad zakonom," v zaključku navaja poročilo. "Vse drugo razen odločnega, takojšnjega in kolektivnega ukrepanja zgolj povečuje tveganje, da bo Amerika postala opazovalka predaje sodobni oligarhiji."

Priporočamo