Najbogatejši Zemljan Elon Musk je razhudil večji del voditeljev Evropske unije, ko je v zadnjih tednih z objavami na omrežju X posegal v notranjepolitično dogajanje v evropskih državah. Včeraj je postavil piko na i svojemu vpletanju v notranjepolitične zadeve držav s tem, ko je na X gostil pogovor s kanclersko kandidatko skrajno desne Alternative za Nemčijo (AfD) Alice Weidel. Stranki se obeta, da bo na februarskih volitvah postala druga najmočnejša v državi.

Musk je po predbožičnem terorističnem napadu v nemškem Magdeburgu AfD opisal kot »zadnje upanje« za Nemčijo, kanclerja Olafa Scholza pa označil za »nekompetentnega idiota« in »nedemokratičnega tirana«. Čeprav se v nemški vladi zavedajo, da Musk poskuša vplivati na izid volitev, kancler Scholz stoično predlaga, da se njegove objave spregledajo in da se »ne hrani trola«. Da je vendarle treba nekaj ukreniti, pa meni nemška pooblaščenka za boj proti diskriminaciji Ferda Ataman. Konkretno od vlade želi, da s svojimi institucijami zapusti omrežje X, ki ga Musk uporablja za podžiganje skrajno desnih pogledov.

Udrihanje Weidlove čez politične nasprotnike

Včerajšnji avdio pogovor Muska z Weidlovo na omrežju X je trajal 75 minut in ni bil klasičen intervju, prej pogovor med prijateljema in možnost, da se Weidlova predstavi kot zmerna političarka. Udrihala je čez bivšo kanclerko Angelo Merkel zaradi odprtih meja in odločitve, da se odpove jedrski energiji. Enak očitek je letel na Scholza, ki se je sredi nedavne krize z energenti držal prej določene časovnice in zaprl še zadnjo jedrsko elektrarno v državi. »Ali si zelo neumen ali pa sovražiš svojo državo,« je o tej odločitvi hihitaje dejala Weidlova, Musk pa se je strinjal, da gre verjetno za neumnost in nekompetentnost.

Obregnila se je tudi ob Friedricha Merza, kanclerskega kandidata CDU/CSU, za katerega je dejala, da je pred volitvami v Ameriki svaril pred izvolitvijo Donalda Trumpa. Ob pritrjevanju Muska je dejala, da je bilo prav neverjetno, kako so nemški mediji obravnavali Trumpa. »Če ste nezadovoljni s položajem, volite za spremembe. Zato priporočam, da volite AfD. Weidlova je razumna oseba, ničesar takšnega ne predlaga. Samo AfD lahko reši Nemčijo,« je že na začetku pogovora dejal Musk.

Weidlova se je poskušala tudi ograditi od enačenja stranke z Adolfom Hitlerjem. Po njenih besedah je bila največja napaka, da se ga je opisovalo kot skrajno desnega. »Ni bil konservativec, bil je komunist in socialist. Mi smo popolnoma drugačni. Smo libertarna stranka,« je dejala in trdila, da je AfD edini resni porok zaščite Judov v Nemčiji, ki da se morajo bati muslimanskega kriminala. O vojni v Ukrajini sta se strinjala, da bi bilo dobro, če se čim prej konča.

Weidlova je razumna oseba, ničesar takšnega ne predlaga. Samo AfD lahko reši Nemčijo, sicer bo še težje.

Elon Musk, ameriški milijarder

Preiskava v Nemčiji, obsodbe iz Evrope

Pred večernim pogovorom pa se je včeraj v Nemčiji iskrilo. Uprava bundestaga, ki s svojimi zaposlenimi pomaga poslancem pri njihovem delu, je začela preiskavo o tem, ali bi lahko ravnanje Muska predstavljalo nezakonito donacijo stranki AfD. Na to je opozorila nevladna organizacija Lobbycontrol.

Obsodbe Muskovega vpletanja so v zadnjih tednih sicer prihajale z različnih koncev Evrope. Nekateri vplivnejši evropski poslanci in Francija so terjali, da Evropska unija odločneje uporabi svoje zakone za obrambo pred zunanjim vmešavanjem. Gre predvsem za možnost ukrepanja po zakonu o digitalnih storitvah (DSA), ki ureja delovanje platform družbenih medijev v EU. Preiskavo delovanja družbenega omrežja X je evropska komisija sicer sprožila že decembra 2023, povod pa je bilo poročilo o razširjanju nezakonitih vsebin o terorističnem napadu Hamasa na Izrael.

A ta preiskava se vleče že več kot leto dni, verjetno tudi zaradi visokih kazni, ki jih komisija lahko izreče podjetjem. Če bi ugotovila, da X krši pravila zakona, bi ga lahko oglobila v višini do šest odstotkov njegovega svetovnega prometa ali mu prepovedala delovanje v EU. Kdaj bo preiskava, ki je vzela pod drobnogled domnevne kršitve, povezane z upravljanjem tveganj, moderiranjem vsebin, temnimi vzorci, preglednostjo oglaševanja in dostopom do podatkov za raziskovalce, končana, ni znano.

Kritike za komisijo

Zaradi dolgotrajnosti postopkov na Bruselj letijo ostre kritike. Če evropska komisija ne uveljavlja zakonov za zaščito našega prostora, bi morala razmisliti o tem, da te pristojnosti vrne državam članicam, je dejal šef francoske diplomacije Jean-Noël Barrot. Oster je bil tudi predsednik Emmanuel Macron: »Kdo bi še pred desetimi leti verjel, če bi nam rekli, da lastnik enega največjih družbenih omrežij na svetu neposredno posega v volitve, tudi v Nemčiji?« S kritikami ni skoparil niti španski premier Pedro Sanchez. Po njegovih besedah Musk vodi mednarodno reakcionarno gibanje, ki odkrito napada evropske institucije, podpihuje sovraštvo in poziva k podpori dedičev nacizma na volitvah v Nemčiji. 

Priporočamo