Spor med Muskom in Bessentom tli že nekaj časa, zaostril pa se je prejšnjo sredo, 16. aprila, ko je Trump za vršilca dolžnosti komisarja davčne uprave imenoval Muskovega izbranca Garyja Shapleyja. Bessent je na položaju želel namestnika finančnega ministra Michaela Faulkenderja. Dan kasneje je Bessent Musku očital, da je, kar zadeva proračunske prihranke, preveč obljubljal in premalo dosegel. Musk je Bessenta označil za agenta Georgea Sorosa in propadlega finančnika, pretep pa naj bi preprečil eden od uslužbencev vlade, ki je stopil med vročekrvneža in ju ločil. V sporu je na koncu sicer dolgo potegnil Bessent, saj je Trump v petek namesto Shapleyja na čelo davčne uprave postavil Faulkenderja.

V lase sta si skočila v Ovalni pisarni

Kot je za televizijo MSNBC povedala nekdanja tiskovna predstavnica Bele hiše Jen Psaki, kričanje v Beli hiši med vladnimi uradniki ni nič posebnega, a se to dogaja za zaprtimi vrati, ne pa pred predsednikom ali celotno vlado.

"To sta bila dva milijarderja srednjih let, ki sta mislila, da gre za poklicno rokoborbo na hodniku Zahodnega krila Bele hiše," je o sporu prejšnji četrtek povedala ena od prič. Da sta se Bessent in Musk sprla zaradi nesoglasij, kdo naj vodi davčno upravo, je v petek sicer prvi poročal New York Times.

"V Ovalni pisarni si nista skočila v lase, vendar sta se drla drug na drugega pred predsednikom, nakar sta se preselila na hodnik in nadaljevala," je povedala priča in zatrdila, da je bil prepir zelo glasen, med njim pa so z obeh strani letele tudi osebne zmerljivke in kletvice.

"Vsi vedo, da služijo Trumpu"

Tiskovna predstavnica Bele hiše Karoline Leavitt prepira ni zanikala. Kot je dejala, ni skrivnost, da je predsednik Trump sestavil ekipo ljudi, ki so glede vprašanj, ki vplivajo na državo, izjemno strastni. "Nesoglasja so normalen del vsakega zdravega političnega procesa. Vendar vsi vedo, da služijo po volji predsednika Trumpa," je zapisala v izjavi za Axios.

Musk se je doslej odmevno prepiral tudi z državnim sekretarjem Marcom Rubiom, ministrom za promet Seanom Duffyjem in svetovalcem za trgovino Petrom Navarrom.

Nekaj dni po sporu z Bessentom je Musk objavil odločitev, da bo močno omejil vpletenost v urad za vladno učinkovitost (DOGE). Namesto tega se bo zopet bolj posvetil svojim podjetjem, uradu pa namenil le še dan ali dva na teden.

Kot razlog je navedel slabo poslovanje Tesle, ki je v prvem četrtletju tega leta zabeležila kar 71-odstoten padec prihodkov. Se pa poraja vprašanje, koliko lahko Musk s to odločitvijo izboljša poslovanje svojega podjetja. Uspeh Tesle in tudi ostalih Muskovih podjetij je v veliki meri zgrajen na kultu osebnosti. Padcu naklonjenosti do Muska zato v veliki meri sledi tudi padec priljubljenosti njegovih izdelkov. 

Priporočamo