Še preden so 26-letnega Luigija Mangioneja, takrat še osumljenca za umor direktorja zavarovalnice Briana Thompsona, ujeli, so mnogi ob pogledu na njegovo fotografijo vzdihovali od očaranosti. Opisovali so ga kot seksi in čednega, ga častili kot junaka, ki si je končno upal storiti to, o čemer so oni le sanjarili – obračunati z bogatim vodjo še bogatejše zavarovalnice, ki navadnim ljudem greni življenje in jih v pehanju za dobičkom raje pusti umreti, kot pa krije stroške operacij. »Zoperstavil se je korporaciji. Je pogumen italijanski mučenik. V naši hiši je Luigi heroj in pika,« je na platformi X zapisal anonimni uporabnik in privabil dva milijona ogledov. Oblikovale so se celo skupine, ki zahtevajo njegovo izpustitev, na TikToku so v njegovo čast objavljali posnetke, po aretaciji pa zbirali denar za njegove odvetnike. In ne le to. Le nekaj dni zatem, ko so ga umora že obtožili, se je nedaleč od kraja, kjer je v lastni mlaki krvi obležal umorjeni oče dveh otrok, zbralo nekaj tipov s kapucami čez glavo in maskami čez obraz, ki so tekmovali, kateri je morilcu najbolj podoben. Po poročanju britanskega BBC naj bi bilo tekmovanje v newyorškem parku Washington Square bolj za šalo kot zares, a je bilo v vsakem primeru neokusno, sprevrženo. S tem se je obsedenost z domnevnim morilcem, ki je v zadnjih dneh požel veliko odobravanja, s spleta preselila v resnični svet.

Očaranost nad čednimi zločinci

Poveličevanje morilca je preplavilo družbena omrežja, fetišizacija zločinca pa ni bila omejena zgolj na ekstremne, skrite in najbolj temačne kotičke interneta, temveč je bila – in še je - zaskrbljujoče razširjena, opozarjajo strokovnjaki. Poleg podpore kaznivemu dejanju so se po mestu začele pojavljati tiralice na glave drugih direktorjev. Na TikToku so kmalu po umoru vabili na brezplačne vodene oglede po kraju zločina in sledeh stopinjam 26-letnega Mangioneja. Zaposleni v McDonaldsu, ki je osumljenca prijavil policiji, je tarča groženj s smrtjo. Podobno tudi policisti, ki so ga aretirali. Mangione je »zvezda« tudi zato, ker naj bi »zažigal« brez majice, zato so mu nadeli vzdevek seksi morilec. »Američani so programirani tako, da zaupajo moškim, ki so videti kot gospod Mangione, z njimi pa tudi sočustvujejo,« je za BBC pojav komentiral kulturni kritik Blakely Thornton. S takimi liki imajo opravka tudi v filmih, knjigah, zgodbah. Očaranost nad čednimi zločinci sicer ni stvar sodobnega sveta, spomnimo le na serijskega morilca Teda Bundyja, ki je svojim nasilnim dejanjem navkljub imel cel kup oboževalcev.

Za razliko od 80. let prejšnjega stoletja imajo danes pri razširjanju »slavnih« zloglasnežev veliko vlogo spletna družbena omrežja. »Internet je zabrisal meje med zvezdništvom in kriminaliteto,« je za BBC pojasnila Tanya Horeck, strokovnjakinja za digitalno kulturo na univerzi Anglia Ruskin v Cambridgu. Ko ljudje na svojem zaslonu vidijo privlačno osebo, njihov prvi odziv ni moralna kritika, temveč poželenje, je profesorica razložila navdušenje nad osumljenim umora. »Družbeni mediji obenem novice podajajo na drugačen način kot tradicionalni mediji, vsebina se ne glede na njeno resničnost bliskovito širi. Če ima oseba veliko podpornikov, gre to še toliko hitreje,« pa je za revijo Forbes razložila Julia Kirschner, predavateljica na fakulteti za družbene vede na univerzi Južne Kalifornije.

Pozabljena žrtev

Luigi se je Američanom dodatno prikupil tudi zaradi nestrinjanja z zavarovalnicami oziroma že skorajda odkritega sovraštva zoper njih, celotne industrije zdravstva ter elit nasplošno. »Paraziti so dobili točno tisto, kar so si zaslužili,« je pisalo na enem od listov, ki so jih ob aretaciji našli pri njem. Čeprav je zrasel v bogati, privilegirani družini, je v zadnjem času očitno prestopil na drugo stran. Na nekaterih platformah so se ljudje na ta umor odzivali več kot denimo na julijski poskus atentata na Donalda Trumpa, kažejo podatki mreže raziskovalnega inštituta NCRI. Mangione ima na omrežjih od umora dalje tudi pol milijona več sledilcev. Več kot marsikateri vplivnež.

Po navedbah višjega svetovalca NCRI Alexa Goldenberga je ravno odziv ljudi na spletu predstavljal prelomno točko in nekakšen katalizator za normalizacijo političnega nasilja, ki se je nekoč pojavljal le na obrobju družbe med skrajneži. Tim Weninger, profesor računalništva in strokovnjak za družbena omrežja na univerzi Notre Dame pa pravi, da je bila podpora Mangioneju pristna in ne umetno ustvarjena z boti. Ljudje so namreč že leta ogorčeni nad delom in bogatenjem zavarovalnic, te frustracije pa so sedaj privrele na površje, je razložil. Ob vsem čaščenju domnevnega morilca pa so bolj ali manj vsi pozabili na umorjenega Briana Thompsona. »Kolektivni bes zoper zdravstveni sistem je povsem zasenčil njegovo nasilno smrt,« je komentiral britanski kulturni kritik Blakely Thornton. 

Priporočamo