Evropska komisarka za širitev Marta Kos se mudi na dvodnevnem obisku v Srbiji, njenem prvem po nastopu funkcije evropske komisarke konec minulega leta. V Srbijo prihaja le dober teden zatem, ko je srbski parlament potrdil novo vlado Đura Macuta, ljudsko nezadovoljstvo nad režimom po porušenem železniškem nadstrešku v Novem Sadu pa ne pojenja. Čeprav so študentje končali večdnevno blokado RTS, v gibanju še naprej zatrjujejo, da njihove zahteve niso izpolnjene. Skupina študentov je trenutno tudi na evropski turneji maratonskega teka do Bruslja, kjer bodo o razmerah v Srbiji čez dobrih deset dni obvestili evropske poslance.
Marta Kos je po pogovorih z Macutom dejala, da si Evropska unija v svojih vrstah želi videti Srbijo. Podobno velja za druge kandidatke. Uvodoma je opisala zdajšnji trenutek, ko je Evropska unija soočena z novimi varnostnimi grožnjami in spremembami v trgovinskih odnosih. V takšnih okoliščinah je enotnost najboljši odgovor na te razmere, je poudarila in pristavila, da to velja tako za evropske sosede kot tudi kandidatke za članstvo. Teh Evropska unija ne želi videti zgolj kot partnerje ampak kot dejanske članice.
Kos: Spremembe morajo priti od znotraj
Veliko kandidatk po njeni oceni sedaj že razume, da je pred njimi edinstvena priložnost, ki morda na vsako generacijo pride le enkrat – da se namreč zgodi združitev Evrope. »Želimo vas videti z nami. Naša ponudba srbskemu ljudstvu je – sodelujte z nami za reforme,« je poudarila Kosova. Navedla je področje sodstva za vzpostavljanje neodvisnega pravosodja, institucij za vzpostavljanje svobodnih medijev, kjer bo slišati glasove vseh, ter oblikovanje okvirjev za volilno zakonodajo, s katero bo omogočeno, da v srbskem parlamentu dejansko vlada izvoljena večina.
»Srbija je vedno bila država razprave in neodvisnih mislecev z bohtečo civilno družbo, ki je njena moč,« je dejala. Vlado je pozvala, naj izpolni pričakovanja mlade generacije. K oblikovanju prihodnosti naj bodo vključene prav vse generacije. »Spremembe morajo priti od znotraj in ne od zunaj,« je dejala Kosova. Kot je še povedala, se bo srečala še z vdovo nekdanjega proevropskega reformističnega premierja Zorana Đinđića, ki je v začetku tisočletja podlegel atentatu. Spomnila je, da je Đinđić sanjal o moderni evropski Srbiji in je hkrati svaril pred promocijami idej, če za to ni dovolj moči. Na tej točki se je Kosova navezala na novo Macutovo vlado: »Čutim energijo srbske vlade, da uresniči Đinđićeve sanje,« je dejala in še enkrat poudarila, da je okno priložnosti do članstva v EU odprto sedaj.
Macut: popolnoma smo predani evropski poti
Premier Macut je zatrdil, da je prioritetni cilj srbske vlade približevanje Evropski uniji in da za evropsko pot Srbije obstaja popolna predanost vlade. »Vlada bo odločno nadaljevala na tej poti,« je dejal in omenil, da si bodo prizadevali za pohitritev izpolnjevanja pogojev za odprtje tretjega pogajalskega sklopa, ki se dotika izobraževanja, kulture in informiranja.
»Upamo, da bo močna podpora komisarke pripomogla, da nadaljujemo, kjer smo ostali pred nekaj meseci,« je dejal Macut in pristavil, da je Srbija sicer nenehno v zadnjih treh letih delala na reformah na področju vladavine prava, neodvisnosti sodstva in boja proti korupciji.
Vučić obtožil protestnike za upad turizma
Na komisarsko za širitev Kosovo so sicer v minulih tednih po precej verjetni uporabi zvočnega topa v Srbiji leteli očitki, da je premalo ostro odreagirala. Prav tako nezadovoljstva s Kosovo bilo izraženo tudi po njenem srečanju z Aleksandrom Vučićem konec marca v Bruslju. Takrat ji je srbski predsednik obljubil, da bo Srbija sprejela potrebne reforme za nadaljevanje poti v EU.
Vućić je danes pred srečanjem s Kosovo študentske protestnike sicer obtožil, da so s svojo blokado srbskemu turizmu prizadejali veliko škodo. V prvih treh mesecih naj bi bilo za 22,8 odstotka manj prihodkov od turizma, kar se bo po oceni predsednika Vučića poznalo tudi na gospodarski rasti. »Verjetno bo gospodarska rast 2,1 ali 2,2 odstotka v prvih teh mesecih. Potrebno bo veliko, da bomo dosegli 3,5 ali 3,6 odstotka,« je dejal Vučić.
Jutri tudi srečanje s študenti
Kosova je že v zadnjih tednih opozarjala, da mora biti nova srbska vlada proevropska in reformno naravnana. Pred prihodom v Beograd je poudarjala je, da se mora vrniti na evropsko pot, evropska komisija pa ji je pri tem pripravljena pomagati. Kot pomembna zakona, ki bi jih Beograd moral sprejeti, je izpostavljala zakon o medijih in reformo volilne zakonodaje.
Komisarka Kosova se bo na dvodnevnem obisku srečala s srbskim političnim vodstvom, civilno družbo, prav tako pa se bo poklonila žrtvam porušenega nadstreška v Novem Sadu. Po današnjem srečanju z Macutom, bo Kosova govorila še s predsednikom države Aleksandrom Vučićem in predsednico parlamenta Ano Brnabić, prav tako se bo srečala s člani civilne družbe in medijskih organizacij, rektorji in dekani več beograjskih univerz in fakultet ter vodilnimi ženskami iz različnih sektorjev.