V Avstriji se v tednu velikih političnih preobratov kmalu obeta srečanje Christiana Stockerja, ki v Ljudski stranki (ÖVP) opravlja tekoče posle predsednika, in mandatarja za sestavo nove vlade, vodje Svobodnjaške stranke (FPÖ) Herberta Kickla. Pogovor, ki naj bi bil vsaj z vidika FPÖ tudi uradno vabilo h koalicijskim pogajanjem, je za ÖVP ključen trenutek, na temelju katerega naj bi se stranka odločila, ali se bodo pogajanja s svobodnjaki sploh začela. Že danes se bodo sicer na Dunaju nadaljevali protesti proti vladi, ki bi jo vodili svobodnjaki. K njim poziva 34 nevladnih organizacij.
Kickl: Jasno mora biti, kdo je zmagal na volitvah
Čeprav imata FPÖ in ÖVP zelo podobna gospodarska programa, je po velikih političnih preobratih že iz uvodnih nastopov njunih vodij postalo jasno, da imata vsaj na deklarativni ravni precej različne poglede. Še preden je Kickl v torek zvečer od izvršilnih organov stranke dobil zeleno luč za to, da Ljudsko stranko povabi h koalicijskim pogajanjem, je med orisom političnega stanja v državi že nizal zahteve do potencialnih koalicijskih partnerjev.
Te so resda zvenele kot ponujena roka sodelovanja, vendar Kickl ni niti najmanj skrival pričakovanj, da bo Ljudska stranka vedela, kakšno je njeno mesto v koaliciji. Podrejeno, seveda. »Moramo se zavedati, kdo je zmagal na volitvah in kdo je bil drugi. To ljudem včasih ni jasno, tudi tistim v Ljudski stranki ne,« je dejal Kickl. Kot temelja nove vlade je napovedal domoljubje in svobodo. In ne da bi jih imenoval, je svoje morebitne koalicijske partnerje malce očrnil z oceno stanja v Avstriji. »Našo državo so v zadnjih petih letih zavozili, in to ne zgolj na področju gospodarstva in pri proračunu. Denar in zaupanje so zapravili, in to v gromozanskem obsegu,« je s pozicije mandatarja zmagoslavno ugotavljal Kickl, ki na tiskovni konferenci novinarjem, o katerih na splošno nima dobrega mnenja, ni dovolil vprašanj.
Stocker: Odhod na pogajanja je odvisen od Kicklovih odgovorov
Povsem drugače je bilo na novinarski konferenci Christiana Stockerja, ki po propadlih tristranskih koalicijskih pogovorih in odstopu predsednika stranke ter kanclerja Karla Nehammerja poskuša ustvariti vtis, da je ÖVP enotna. Stocker, ki opravlja tekoče posle predsednika ÖVP, je v odgovorih na vprašanja poskušal loščiti podobo stranke, ki je pred volitvami trdila, da s svobodnjaki pod Kicklovim vodstvom ne bo šla v koalicijo, slednjič pa je besedo snedla. Ker so pogajanja o koaliciji s socialdemokrati in Neosom, ki si jo je Ljudska stranka želela, propadla, je treba razumeti, zakaj je prišlo do obrata in prevzeti odgovornost, je rekel. Avstrijo je umestil v težavno mednarodno dogajanje in ocenil, da je vojna v Ukrajini vplivala na podražitve, inflacijo in recesijo v državi. Od negativnega ruskega vpliva je prešel še k negativnemu vplivu Elona Muska, ko je dejal, da se mednarodna družbena omrežja zdaj uporabljajo za ustvarjanje delitev v družbah. »Vse to v ljudeh vzbuja strah. Želimo si demokracijo in družbo, ki se temu zoperstavi,« je povedal Stocker. Kot vrednote, pomembne za ÖVP, je izpostavljal partnerstva v Evropi namesto izolacionizma, zagotavljanje pravne države in svobode izražanja, spoštovanje temeljnih pravic in neodvisno medijsko okolje. Z vsem tem utegne FPÖ imeti težave.
Stocker je zavrnil Kicklove zahteve, da bi Ljudska stranka v koaliciji morala biti podrejena, rekoč, da za to v politiki ni prostora. Ali bo Ljudska stranka slednjič začela koalicijska pogajanja s svobodnjaki, pa je za Stockerja odvisno prav od pogovora s Kicklom. Tam bo treba odkrito odgovoriti na vprašanja o tem, ali Avstrija želi biti poštena partnerica EU, ali se želi usmeriti v svobodni svet ali v diktature in ali bo državne interese postavila pred strankarske. Od teh odgovorov, tako Stocker, bo odvisno, ali se bodo koalicijska pogajanja sploh začela. »Stojimo na začetku,« je dejal vodja ÖVP. A kljub temu v avstrijskih medijih že krožijo številna potencialna ministrska imena iz obeh strank.