Letalo družbe United Airlines je bilo 13. aprila na poti iz Denverja proti Edmontonu, ko je že kmalu po vzletu v desnem motorju izbruhnil požar. "Zajec v motorju številka dve. To bo vzrok," je vzrok nesreče identificiral pilot.

"Slišati je bilo glasen pok in občutili smo močne vibracije letala," je potnik Scott Wolff povedal za televizijsko oddajo Good Morning America. Letalo se je kljub temu še naprej vzpenjalo, je dejal Wolff. "Vsakih nekaj trenutkov je prišlo do pokanja iz motorja, čemur so sledile ogromne ognjene krogle," je dejal. "Vse na letalu je zajela panika." Na krovu letala boeing 737-800 je bilo sicer 153 potnikov in šest članov posadke.

"Stisnilo me je pri srcu in pomislil sem le: "Videl bom strmoglavljenje letala," je za Good Morning America povedal Wyatt McCurry, ki je izbruh plamenov videl s tal. Letalo se je na srečo uspešno vrnilo v Denver. Zvezna uprava za letalstvo (FAA) pa incident že preiskuje.

Kako se je zajec znašel v motorju?

Trki letal z živalmi so precej pogosti. FAA poroča, da je bilo lani več kot 20.000 primerov v ZDA. So pa zato toliko bolj redki trki z zajci. Lani so našteli le štiri. To so vseeno štirje primeri več, kot bi jih pričakovali. Poraja se namreč vprašanje, kako je sploh mogoče, da se zajec znajde v motorju letala?

Glede na to, da je šlo za model boeing 737-824, je motor od tal na najnižjem delu dvignjen od 65 do 75 centimetrov. Zajci zmorejo skočiti med 60 in 90 centimetrov visoko. To je dovolj, da se spretni zajec uspe skobacati v motor letala. Lahko pa bi motor zajca posesal v notranjost.

Svetovni rekord za najvišji zajčji skok sicer pripada danskemu zajcu z imenom Mimrelunds Tösen, ki je skočil kar 99,5 centimetra visoko.

Priporočamo