Tik po koncu največje globalne nakupovalne evforije t. i. Črnem petku je Netflix izdal dokumentarec »Buy Now! The Shopping Conspiracy«, ki gledalce opozarja na temno plat sodobnega potrošništva. Režiser Nic Stacey, nominiran za nagrado Emmy, v svojem filmu razkriva zapleteno mrežo manipulativnega marketinga, pretiranega potrošništva in njegovih uničujočih posledic za okolje.

Skrita znanost potrošniških navad

Dokumentarec razkriva psihološke trike in prefinjene strategije, ki jih velike korporacije uporabljajo za spodbujanje naše nakupovalne odvisnosti. Maren Costa, nekdanja oblikovalka uporabniške izkušnje pri Amazonu, razkriva, kako natančno so elementi, kot so barve gumbov »klikni za nakup«, prilagojeni za spodbujanje impulzivnih nakupov. »Popolnoma ste zmanipulirani – to je znanost,« opozarja Costa.

Poleg nje v filmu spregovorijo tudi drugi insajderji iz industrije, kot sta nekdanji generalni direktor Unileverja in nekdanji direktor pri Adidasu, ki delijo svoje zgodbe in razkrivajo, kako nakupovalne navade vodijo v neskončni krog prekomerne proizvodnje in potrošnje, ki imata katastrofalne ekološke posledice.

A devestating shot of plastic waste in the ocean. Water Pollution.

Foto: Getty Images

E-odpadki: Skrita katastrofa našega časa

Med najbolj nazornimi prikazi dokumentarca so slike gora odpadkov, ki prekrivajo mesta – od animacij, ki prikazujejo Sydney, pokopan pod elektronskimi odpadki, do resničnih posnetkov plaž v Gani, preplavljenih z zavrženimi oblačili. Elektronski odpadki, kot so pokvarjeni ali zastareli telefoni, prenosniki in televizorji, letno dosežejo kar 50 milijonov ton, do leta 2030 pa naj bi ta številka presegla 82 milijonov ton. Manj kot četrtina teh odpadkov je ustrezno reciklirana, kar pomeni izgubo naravnih virov, kot je litij, ocenjenih na 62 milijard ameriških dolarjev letno.

Če elektronski odpadki niso ustrezno reciklirani, predstavljajo tudi resno zdravstveno tveganje. Vsebujejo namreč strupene snovi, kot je živo srebro, ki lahko škoduje človeškim možganom in okolju.

Več kot le ekološka kriza

Dokumentarni film obravnava tudi druge taktike, kot sta načrtovana zastarelost in »greenwashing« – lažno oglaševanje izdelkov kot trajnostnih. Med sogovorniki je popravljalec naprav, ki pojasnjuje, kako podjetja načrtno otežujejo popravila svojih izdelkov, ter Anna Sacks, samooklicana »detektivka smeti«, ki raziskuje, koliko uporabnih izdelkov konča med odpadki.

Z ironičnim pridihom dokumentarec pripoveduje umetna inteligenca Sasha, glas, podoben Alexi, ki monotono poudarja ključne lekcije potrošniške družbe: porabi več, zavajaj več, nadzoruj več.

Udarno opozorilo v pravem trenutku

Buy Now! The Shopping Conspiracy ni le kritika manipulativnega marketinga in čezmernega potrošništva, temveč tudi klic k razmisleku o lastnih nakupovalnih navadah. Kljub temu, da ne razkriva povsem novih tem, z živahno in dinamično predstavitvijo ponuja jasen pregled ključnih vprašanj našega časa.

Ironično je, da je dokumentarec dostopen na platformi Netflix – simbolu neskončnega toka vsebin, ki prav tako spodbuja potrošniško kulturo. Vseeno pa bo, ravno zaradi svoje dostopnosti, morda dosegel množice in spodbudil premislek prav ob začetku najbolj potrošniško usmerjenega obdobja leta.

Priporočamo