Daniel Brombacher, vodja evropskega urada pri Globalni pobudi proti transnacionalnemu organiziranemu kriminalu, opozarja na podkupovanje policistov in nedavni primer državnega tožilca, ki naj bi izdajal informacije mreži preprodajalcev kokaina, piše britanski Guardian.

Leta 2021 so oblasti v Hamburgu zasegle 16 ton visokokakovostnega kokaina, skritega v 1.700 pločevinkah za zidno maso iz Paragvaja. Vodja tožilstva v tem primeru je bil obtožen, da je za 5.000 evrov na mesec izdajal podrobnosti preiskave tolpi, ki bi jo moral preganjati. Potem ko je policistom uspelo razvozlati šifrirano komunikacijo tolpe, so ga aretirali, ključni osumljenci pa so pobegnili v Dubaj. Tožilec zanika vse obtožbe.

An undated handout photo from Zollfahndungsamt Hamburg, made available on February 24, 2021, shows cocaine found in over 1,700 tins of wall filler after German authorities seized more than 16 tonnes of cocaine in the northern port city of Hamburg, in Europe's largest cocaine haul to date. The Hamburg customs office said they had examined five suspicious shipping containers two weeks ago that came from Paraguay.    Zollfahndungsamt Hamburg/Handout via Reuters THIS IMAGE HAS BEEN SUPPLIED BY A THIRD PARTY. MANDATORY CREDIT

Leta 2021 so oblasti v Hamburgu zasegle 16 ton visokokakovostnega kokaina, skritega v 1.700 pločevinkah za zidno maso iz Paragvaja. Foto: Reuters

Proizvodnja kokaina v Kolumbiji in njegova poraba v zahodni Evropi dosegata rekordne ravni. Evropske kriminalne mreže s tem ustvarjajo ogromne dobičke, saj kilogram kokaina, ki v Kolumbiji stane 2.000 evrov, v Evropi doseže povprečno vrednost 40.000 evrov. Dobičkov ne porabljajo le za luksuzne avtomobile in vile, temveč tudi za podkupovanje in širjenje vpliva v državah, kot so Nizozemska, Belgija, Švedska in Nemčija.

Hamburg, tretje največje pristanišče v EU, je eno najbolj priljubljenih tarč organiziranih kriminalnih tolp, poroča Europol. Sodelujejo s tako imenovanimi notranjimi sodelavci, kot so pristaniški delavci, varnostniki in vozniki tovornjakov. Dva pristaniška delavca iz Hamburga sta bila ta mesec obsojena zaradi pomoči pri prevozu 480 kilogramov kokaina iz Ekvadorja in sodelovanja pri fizičnem napadu na sodelavca, ki je ogrožal načrt.

Pristaniške varnostne službe v Hamburgu se počutijo tako ogrožene, da so lani zahtevali puške. 

''To ni denar od prostitucije. To je denar od kokaina''

Dobički od kokaina se medtem razlivajo po hamburških ulicah. "Karl", nekdanji varnostnik v mestni rdeči četrti, pravi, da je denar od kokaina v zadnjih petih letih postal vse bolj viden. "Vsak konec tedna vidiš vse več mladih moških v ferrarijih, lamborghinijih in ogromnih terencih za 150.000 evrov. To ni denar od prostitucije, prevar ali konoplje. To je denar od kokaina," pravi.

V Nemčiji so primeri korupcije v policijskih vrstah vse številčnejši: policist v Baden-Württembergu je bil ta mesec aretiran zaradi suma, da je bil na plačilni listi italijanske mafije 'Ndrangheta; višji policist v Hannovru je bil januarja aretiran zaradi suma sprejemanja podkupnin od mreže preprodajalcev drog; policist iz oddelka za droge je bil novembra aretiran blizu Frankfurta zaradi obtožb o pomoči preprodajalcem; policist v Bonnu pa je bil avgusta aretiran zaradi suma posredovanja zaupnih informacij članom nizozemsko-marokanske mafije.

A heavily armed customs officials from a special unit guards a record haul of 3.8 tons of cocaine they seized in shipping containers from South America in three operations earlier this year, at a press conference in Hamburg, Germany, Thursday, July 20, 2017. (Christian Charisius/dpa via AP)

Kilogram kokaina, ki v Kolumbiji stane 2.000 evrov, v Evropi doseže povprečno vrednost 40.000 evrov. Foto: AP

"Kokainska bonanza, ki smo ji bili priča v Nemčiji in EU v zadnjem desetletju, je privedla do neprimerljivega dotoka denarja v organizirani kriminal," pravi Brombacher. "Te skupine še nikoli niso imele na voljo toliko kapitala na voljo in tudi še nikoli tako močne spodbude za financiranje podkupovanja."

Strokovnjaki za organizirani kriminal opozarjajo, da ostaja resnični obseg korupcije skrit. "Nemčija je težko priznala svoj problem z organiziranim kriminalom in je še danes v veliki meri v zanikanju. Šele nenaden dotok kokaina je začel razkrivati problem," pravi Zora Hauser, kriminologinja na Univerzi v Cambridgeu. "To je popolna nevihta: kombinacija razdrobljenega policijskega sistema, politične zanemarjenosti, šibke zakonodaje, zlasti v zvezi s pranjem denarja, in pretirane zaščite podatkov je Nemčijo spremenila v raj za kriminalne operacije."

Kljub vsem prizadevanjem organov pregona za boj proti trgovini s kokainom v Evropi je ponudba obilna in, za razliko od večine izdelkov, stane približno enako kot pred desetimi leti. Ko so Nizozemci porabili 524 milijonov evrov za povečanje varnosti pristanišč kot odziv na val mafijskih usmrtitev, povezanih s trgovino s kokainom, so se tolpe preprosto preselile v pristanišča v Franciji, Španiji, na Portugalskem, v Skandinaviji in na Baltiku.

Zasegi kokaina v Hamburgu so se v letu 2024 sicer zmanjšali, vendar droga še vedno prihaja v obilju: na majhnih čolnih v manjša severnonemška pristanišča ali prek "parazitskega tihotapljenja", kjer je kokain pritrjen na zunanjost trupov tovornih ladij in ga potapljači poberejo v ciljnem pristanišču.

"Trgovina s kokainom in z njo povezano pranje denarja v Nemčiji lahko uspevata le prek koruptivnih javnih uslužbencev in drugih posrednikov," pravi Robin Hofmann, specialist za organizirani kriminal na Univerzi v Maastrichtu. Zato, pravi Hofmann, je treba pregon razširiti tudi "na posrednike, odvetnike, lokalne politike in finančne svetovalce, ki omogočajo organizirani kriminal in od njega profitirajo," zaključujejo v Guardianu.

Priporočamo