Koalicijski načrt, s katerim želi bodoči kancler Friedrich Merz povrniti Nemčiji ter njenim državljanom gospodarsko stabilnost, kritizirajo v opoziciji, posamezniki v samih koalicijskih strankah pa tudi v gospodarskih vodah. Ostri so v skrajno desni stranki Alternativi za Nemčijo (AfD), ki je v javnomnenjskih anketah kot najbolj priljubljena stranka prehitela CDU/CSU. Kot nezadostno so poleg davčne politike kritizirali novo migracijsko politiko koalicije, ki sicer predstavlja velik premik v desno in v smer k stališčem AfD. Prav zaradi tega pa se nezadovoljstvo pojavlja v SPD, kjer takšne zaostritve niso želeli.
V Levici so kritizirali pomanjkanje močne socialne komponente v koalicijski pogodbi. Po ocenah vodje stranke Ines Schwerdtner sporazum ne upošteva problemov visokih najemnin, visokih cen, razpadajoče kohezije družbe in uničevanja planeta. V stranki želijo, da bi vlada še zvišala pokojninsko stopnjo. V SPD sicer priznavajo, da koalicijski sporazum ne opredeljujejo v zadostni meri krepkejše socialne politike. Kot je dejal namestnik poslanske skupine SPD Jens Spahn, se je koalicijska pogodba precej osredotočila na ponovni zagon gospodarstva in migracijsko politiko, za večjo socialno varnost pa bo treba več narediti v prihodnje.
Nezadovoljstvo v SPD in CDU
Pri Zelenih, ki v novi vladi ne bodo sodelovali, so razočarani zaradi neoprijemljivosti koalicijske pogodbe glede varstva podnebja, poti za doseganje podnebne nevtralnosti in celo zmanjšanja podnebnih ciljev. Po ocenah sopredsedujoče stranki Franziske Brantner koalicijska pogodba prav tako ničesar ne pove o tem, kako želi Nemčija doseči napredek na področju evropske obrambe, biti vodilna na področju tehnologije in kako bo okrepila notranji trg. Po njeni oceni sporazum kaže na strah pred ameriškim predsednikom Donaldom Trumpom.
Pri socialdemokratih prihaja do nasprotovanj zaradi močno zaostrene migracijske politike. Vodja delovne skupine za migracijsko politiko Aziz Bozkurt kot problematično opisuje zavračanje azilantov na mejah in opozarja, da ni jasno, kaj pomeni, da se bo to dogajalo v sodelovanju z nemškimi sosedami. Okoli 350.000 članov stranke bo od prihodnjega torka dva tedna digitalno glasovalo o podpori koalicijskemu dogovoru, Bozkurt pa jih poziva k zavrnitvi. Tudi v CDU, kjer so Merza zaradi popuščanja SPD med koalicijskimi pogajanji močno kritizirali v pomladku stranke Mladi uniji, se nezadovoljstvo ni povsem poleglo.