Izraelski parlament je dopolnjen zakon, ki spreminja sestavo komisije, pristojne za izbiro sodnikov, potrdil na seji v zgodnjih jutranjih urah, ki jo je opozicija bojkotirala. Za spremembe je v 120-članskem knesetu glasovalo 67 poslancev, eden je bil proti.
Trenutno sodnike v državi, vključno z vrhovnimi, izbira devetčlanska komisija pod okriljem pravosodnega ministra, ki jo sestavlja pet sodnikov ali odvetnikov in štirje poslanci.
V skladu s spremembami bi bili v njej le še trije vrhovni sodniki, pravosodni minister in še en minister, po en poslanec koalicije in opozicije ter dva predstavnika javnosti - enega bi imenovala koalicija, drugega opozicija. Za vsako imenovanje bo potrebnih pet glasov.
Opozicija bo zakon spodbijala na vrhovnem sodišču
Pravosodni minister Jariv Levin je spremembo branil z besedami, da bo prinesla ravnotežje med zakonodajno in sodno vejo oblasti. Kritičen je bil tudi do vrhovnega sodišča, češ da dejansko izničuje parlament.
Vodja izraelske opozicije Jair Lapid je na omrežju X kmalu po sprejemu v parlamentu javil, da je v imenu več opozicijskih strank na zakon o imenovanju sodnikov že vložil pritožbo na vrhovno sodišče. Z enako potezo se je na spremembe odzvalo več nevladnih organizacij.
Potrditev sprememb kaže na to, da je vlada premierja Benjamina Netanjahuja odločena nadaljevati svoj načrt pravosodne reforme, ki je leta 2023 sprožil ene največjih protestov v zgodovini Izraela. Kmalu po začetku vojne v Gazi je vlada njeno sprejemanje ustavila.
Opozicija in protestniki že dlje časa na ulicah izražajo nasprotovanje zadnjim odločitvam vlade in pravosodnim reformam, v katerih vidijo znak premika premierja Netanjahuja proti avtoritarni drži in drsenja v iliberalno demokracijo. Protesti so potekali tudi v sredo.