Po maratonskih torkovih pogajanjih, ko so pod katarskim in ameriškim posredništvom pogajalci na ločenih pogovorih z izraelsko in Hamasovo delegacijo usklajevali podrobnosti dogovora o prekinitvi spopadov, ostaja še nekaj odprtih vprašanj. Čeprav se v Katarju še naprej pogaja o miru, pa v Gazi orožje še ni potihnilo. Nasprotno. Z Gaze poročajo o stopnjevanju izraelskih napadov. Včeraj je bilo ubitih 63 Palestincev, samo od današnje zore pa 22 oseb. V enem izmed teh napadov je na šolo na severu Gaze umrlo sedem Palestincev.
Po poročanju neimenovanih izraelskih predstavnikov naj bi pogajanja v Gazi dosegla kritično točko. Pogajalci naj bi se sedaj dogovarjali o imenih več sto palestinskih zapornikov, ki bodo v zameno za izraelske talce izpuščeni iz izraelskih zaporov. Med njimi naj bi bili tudi takšni z dolgimi zapornimi kaznimi.
Recept za nenehno vojno
Na pogajanjih v Dohi sodelujejo tako predstavniki aktualne ameriške administracije kot tudi zastopniki prihodnje Trumpove administracije. Odhajajoči predsednik Joe Biden se je o bližajočem premirju včeraj pogovarjal z egiptovskim predsednikom Abdelom Fatahom Al Sisijem. »Oba voditelja sta se zavezala, da se bosta v prihodnjih urah še naprej tesno usklajevala neposredno in prek svojih ekip,« so po telefonskem pogovoru sporočili iz Bele hiše in dodali, da sta oba predsednika poudarila nujnost uresničitve dogovora.
Ameriški zunanji minister Antony Blinken je sicer včeraj predstavil načrt za povojno upravljanje Gaze, ki ga bo Bidnova administracija predala Trumpovi. V govoru je Blinken tudi dejal, da se je na severu Gaze pojavilo prav toliko novih militantnežev, kot jih je Izrael ubil. »Vsakič, ko Izrael konča svoje vojaške operacije in se umakne, se Hamasovi borci znova zberejo in pojavijo. Dejansko ocenjujemo, da je Hamas pridobil skoraj toliko novih borcev, kolikor jih je izgubil. To je recept za dolgotrajen upor in nenehno vojno,« je dejal Blinken
Kaj vsebuje trifazni načrt o prekinitvi spopadov?
Po doslej znanih podatkih je sporazum o prekinitvi spopadov močno podoben tistemu, ki ga je pripravil ameriški predsednik Joe Biden v maju. Predvideva tri faze, dokončno pa naj bi drugo in tretjo fazo dogovorili v prvi tretjini trajanja prve faze prekinitve spopadov.
1. faza:
- Ta faza bi trajala 42 dni.
- Hamas v tem času izpusti 33 talcev, kar je slaba polovica še živih talcev (vseh je 94, živih naj bi bilo še 60). V tej fazi naj bi izpustili otroke, ženske, moške nad 50 leti in bolne.
- Na prvi dan premirja naj bi Izrael izpustil tri talce. Šele zatem bi se začel izraelski umik.
- Po sedmih dneh bo Izrael dovolil vrnitev razseljenim osebam iz juga na sever Gaze. Tja se bodo lahko odpravili zgolj peš. Avti in konjske vprege se bodo na sever smeli pomakniti skozi egiptovsko-katarsko kontrolno točko, ki bo opremljena tudi z na glavni prometnici Gaze.
- Vojska bo v tej fazi zagotovo ohranila nadzor nad štirinajsti kilometrov dolgim koridorjem Filadelfi, kot se imenuje območje vzdolž meje z Egiptom (ohranili bi 800 metrov širok tamponski pas vzdolž celotne meje).
- Izrael izpusti nekaj sto palestinskih zapornikov.
- Postopoma bodo odprli mejni prehod Rafa z Egiptom in dovolili dovoz večjih količin humanitarne pomoči.
- Pogajanja o podrobnostih za 2. in 3. fazo dogovora bi se začela na 16 dan prekinitve spopadov.
2. faza
- Tudi ta faza naj bi trajala 42 dni.
- Hamas naj bi izpustil še ostale talce in predal trupla umrlih talcev.
- Izrael izpusti še več palestinskih zapornikov. Del izpuščenih bo tudi takšnih, ki služijo daljše zaporne kazni v Izraelu.
- Začel bi se izraelski umik iz Gaze.
3. faza
- Popolni umik izraelske vojske iz Gaze po izpustitvi vseh talcev.
- Začela bi se obnova Gaze.