V zgolj dveh dneh je na območju padlo več kot 155 litrov dežja na kvadratni meter, kar je sprožilo močne hudournike, ki so nanesli velike količine odpadkov. Voda je smeti naplavila tudi na dvorišče Mare Jovanović.

»Kamor koli se obrnem, vsepovsod so smeti. Prosim za pomoč, ker tega sama ne morem rešiti,« je povedala za javno televizijo.

Foto: Eko Aktivisti Vlasenica

''Prosim za pomoč, ker tega sama ne morem rešiti!'' Foto: Eko Aktivisti Vlasenica

Podobno situacijo opisuje tudi Svetlana Stevanović, katere hiša stoji tik pod deponijo. Boji se, da se bo z višjimi temperaturami stanje še poslabšalo.

Deponija obremenjuje okolje že desetletja

Odlaganje odpadkov na občinski deponiji poteka že več kot 50 let, a tako alarmantno ni bilo nikoli.

»Uvedli smo izredne razmere in menimo, da je najnujnejše reševanje problema s preusmeritvijo dveh potokov, ki trenutno tečeta skozi deponijo,« je dejal župan občine Vlasenica Miroslav Kraljević.

Foto: Eko Aktivisti Vlasenica

Uvedli smo izredne razmere, je dejal župan občine Vlasenica Miroslav Kraljević. Foto: Eko Aktivisti Vlasenica

Pomaga tudi Civilna zaščita Republike Srbske

Iz Republiške uprave Civilne zaščite RS so sporočili, da so pred dnevi občini priskočili na pomoč. »Težko je oceniti, koliko časa bo potrebno za rešitev težav. Obstaja resna nevarnost za prebivalce,« je dejal Davor Šandara, vršilec dolžnosti glavnega inšpektorja za zaščito in reševanje pri Civilni zaščiti RS.

Potreben je dolgoročen načrt in večja vlaganja

Župan Kraljević je poudaril, da je za dolgoročno rešitev problema deponije potrebna projektno-tehnična dokumentacija in znatna finančna sredstva, pri čemer pričakuje tudi pomoč vlade.

Poudaril je, da to ni le lokalni problem, saj so na omenjeno deponijo odlagali odpadke tudi iz sosednjih občin, hkrati pa je opozoril na pomanjkanje odgovornosti okoliškega prebivalstva pri varovanju in ohranjanju naravnega okolja.

Priporočamo