Izraelski dnevnik Haaretz je v sredo poročal, da njegova analiza gradiva IDF, zbranega med interno preiskavo incidenta, nasprotuje trditvi vojske, da vojaki niso neselektivno streljali na palestinska reševalna vozila in gasilsko vozilo v zgodnjih jutranjih urah 23. marca.
Namesto tega so po poročanju Haaretza vojaki z majhne razdalje tri minute in pol neprekinjeno streljali na vozila kljub poskusom humanitarnih delavcev, da bi se identificirali. Napade na zdravstveno osebje se lahko obravnava kot vojni zločin.
To ni prvi primer, ko so posnetki na laž postavili trditve IDF. Izraelske obrambne sile so sprva trdile, da so bila vozila reševalcev sumljiva, ker niso imela vključenih luči za nujno vožnjo. V javnost so nato prišli posnetki z mobilnika enega od humanitarcev, ki so pokazale, da trditve IDF ne držijo.
Phone footage recovered from a slain medic challenges #Israel's account of a deadly strike on #Gaza aid workers, with the #IDF now admitting it misidentified the convoy as a threat.
— Sky News (@SkyNews) April 6, 2025
Sky's @AliBunkallSKY reports.https://t.co/NgpIidCd32 pic.twitter.com/j8qtaYqVNq
Družina Assada al-Nsasraha, enega od dveh preživelih v napadu, se je medtem v sredo na izraelsko vrhovno sodišče obrnila z zahtevo za seznanitev s podrobnostmi o njegovem pridržanju v Izraelu. Izraelske oblasti so prejšnji teden potrdile, da je Nsasrah v priporu, vendar lahko v skladu z izredno vojno zakonodajo kraj zadrževanja pripornikov iz Gaze ostane skrivnost, za 45 dni pa jim lahko celo prepovejo srečanje z odvetnikom. Nsasrah bo pravico do pravnega zastopnika prejel šele 7. maja.