"Danes obstajajo projekti malih modularnih reaktorjev. Zakaj bi Hrvaška morala vedno za nekom teči in za nekaj prositi. Zakaj ne bi uresničili svojega projekta," je na energetski konferenci včeraj dejal minister Šušnjar, ki je sicer minuli mesec sprožil pobudo za gradnjo jedrske elektrarne na Hrvaškem, ki zahteva širok politični in družbeni konsenz. Oblikoval je posebno delovno skupino, ki bo pripravila predloge potrebnih zakonskih sprememb, cilj pa je postavitev malega modularnega reaktorja.

Hrvaška medtem še vedno ni rešila vprašanja odlagališča nizko- in srednjeradioaktivnih odpadkov, pretežno iz Nuklearne elektrarne Krško. V pripravi je predlog zakona, ki bo podlaga za gradnjo odlagališča na vzhodu države, gradnjo pa bodo po napovedih začeli naslednje leto. Odpadke iz krške nuklearke, katere lastništvo si delita Slovenija in Hrvaška, bi začeli sprejemati leta 2028.

Ante Šušnjar, hrvaški minister za gospodarstvo. Foto: Pixsell

Ante Šušnjar, hrvaški minister za gospodarstvo je naznanil, da se želita Hrvaška in Italija povezati s pomorskim kablom, ki bi omogočal prodajo hrvaške elektrike čez Jadran. Foto: Pixsell

Šušnjar je na torkovi konferenci govoril o še enem energetskem načrtu. Hrvaška in Italija se po njegovih besedah pogovarjata o položitvi podmorskega električnega kabla oz. o vzpostavitvi interkonekcije med državama. To bi rešilo nekatere težave v oskrbi z elektriko na hrvaški obali, omogočilo pa bi lahko tudi izvoz elektrike v Italijo. O rokih je po besedah ministra težko govoriti, ko bodo dozoreli pogoji za to, pa bi kabel položili zelo hitro.

Priporočamo