Musk niza desničarske kritike in obtožbe na račun Keira Starmerja, enega od maloštevilnih levosredinskih premierjev v Evropi, že vse od takrat, ko je julija lani laburiste povedel v veliko zmago na parlamentarnih volitvah. Že med avgustovskimi izgredi, ki jih je skrajna desnica uprizorila na podlagi lažnih trditev na družbenih omrežjih, je absurdno trdil, da je Britanija zaradi »dvotirnega Starmerja« na pragu državljanske vojne. Pripisal mu je veliko ostrejši policijski odziv na rasistično nasilje skrajne desnice, uperjeno proti muslimanom in azilantom, kot na dejanske propalestinske proteste, ki jih je sprožila vojna v Gazi.

Britanski premier bi moral biti v zaporu?

Najnovejša Muskova kritika ima obliko »ankete«. Več kot 210 milijonov sledilcev na svojem omrežju X, nekdanjem twitterju (kupil ga je leta 2022 za 44 milijard dolarjev), sprašuje, ali naj Amerika posreduje in Britance osvobodi tiranske vlade. Gre za edinstveno vtikanje Muska v notranje zadeve druge države, ki je največja zaveznica ZDA že od druge svetovne vojne, pa tudi v notranje zadeve Kanade, Nemčije, Italije in drugih držav, ki morda napoveduje prihodnost zunanje politike kmalu vladajočega milijarderskega dvojca Trump-Musk.

Najbogatejši Zemljan, ki ima po najnovejšem štetju pod palcem 423 milijard dolarjev, je na omrežju X delil tudi Starmerjevo fotografijo, na kateri piše »lažnivec« in »čim prej bi moral v zapor«. Delil je tudi tvit: »Lepo bi bilo, če bi lahko Britanci, Kanadčani, Novozelandčani in Avstralci sprejeli našo listino o pravicah (ustavo ZDA). Že prvi dve ustavni dopolnili bi delovali čudežno.« Prvo naj bi zagotavljalo pravico do govora, vere, izražanja, združevanja in pravico do peticij. Drugo dopolnilo državljanom daje pravico do posedovanja in nošenja orožja. Minuli konec tedna je Musk tvital, da si britanska državna sekretarka za zaščito žensk, deklet in otrok pred vsemi oblikami nasilja, tudi domačega in spolnega, Jess Phillips, ki jo je razglasil za čarovnico, zasluži biti v zaporu, ker je zavrnila zahtevo vodstva manchestrske občine Oldham v zvezi s tem, da britansko notranje ministrstvo sproži neodvisno preiskavo organiziranega »vzgajanja in spolnih zlorab, vključno s posilstvi mladoletnic«. Musk je Jess Phillips celo razglasil za »opravičevalko posilstvenega genocida«. Za dobro mero je premierja Starmerja razglasil za »sokrivega za spolne zlorabe otrok«, ker je bil v času, ko so se dogajale, direktor javnega tožilstva.

V še enem tvitu je napisal: »Zapor za Starmerja.« Za sokrivca je razglasil tudi nekdanjega laburističnega premierja Gordona Browna. Po njegovem mnenju je »zagrešil neodpustljiv zločin proti britanskemu narodu in prodal te male deklice za glasove«, ker ni primerno ukrepal proti tolpam, ki so vzgajale, posiljevale in trgovale z njimi, ko je bil na oblasti. To je bil samo tri leta, med letoma 2007 in 2010, v času, ko je začelo prihajati na dan, kako obsežne in hude so bile zlorabe deklic v vrsti mest na severu Anglije, zlasti v pakistanskih skupnostih, ki jih desnica razglaša za muslimanske tolpe. Naslednjih 14 let so bili na oblasti konservativci. Njihova sedanja voditeljica Kemi Badenoch se je oportunistično »prišlepala« na Muskovo kritiko in zahtevala neodvisno državno preiskavo teh zlorab.

Starmer je Musku odgovoril, da tisti, ki širijo laži in dezinformacije, niso zainteresirani za žrtve, ampak zase in za samopromocijo.

Muska zanima samopromocija

Starmer si je, delno zaradi previdnosti pred bližnjo primopredajo oblasti v ZDA in vrnitve nepredvidljivega ter maščevalnega Trumpa v Belo hišo, vzel kar nekaj časa, da je Musku končno odločno in jezno odgovoril. Dejal je, da tisti, ki širijo laži in dezinformacije, niso zainteresirani za žrtve, ampak zase in za samopromocijo, in da je bil on kot direktor tožilstva zastavonoša zakonskega preganjanja azijskih tolp, ki so organizirano vzgajale mladoletnice za spolne zlorabe, čeprav mu je Musk pripisal sokrivdo »za posilstvo Britanije«. Dejal je tudi, da ljudi, »ki navijajo za Tommyja Robinsona, ne zanima pravica«. Robinson je angleški skrajno desničarski agitator, ustanovitelj in nekdanji vodja rasistične skrajno desničarske Angleške obrambne lige (EDL), ki je že drugič v zaporu. Musk je zahteval njegovo osvoboditev, kar je sprožilo nenaden razdor z njegovim in Trumpovim vodilnim oboževalcem na Otoku, vodjo stranke Reform UK, razvpitim brexitarjem Niglom Farageem.

Sicer pa Starmerjevo laburistično vlado, ki je podedovala goro problemov, ustvarjenih pod 14-letno konservativno vlado, ta trenutek najbolj skrbi peticija z že več kot tremi milijoni podpisov, ki zahteva predčasne volitve. Kmalu jo bo obravnaval parlament, saj je zakonsko obvezan obravnavati vse peticije, ki jih podpiše več kot 100.000 Otočanov. 

Priporočamo