Večina jih je bila hospitalizirana, a so že odpuščeni iz bolnišnic. Po dosedanjih ugotovitvah oblasti naj bi bil vzrok zastrupitev malomarna priprava hrane. Policija je zaslišala osebje – od kuharjev do dostavljavcev –, vzorce hrane in bruhanja pa so poslali na laboratorijsko analizo.

»Piščanec je imel neprijeten vonj. Po obroku sem bil omotičen, slabo mi je bilo in bruhal sem,« je za BBC povedal 16-letni dijak.

Dobri nameni, pomanjkljiva izvedba

Brezplačna šolska prehrana je bila osrednji del volilne kampanje predsednika Prabowa Subianta. Obljubil je boj proti podhranjenosti, ki prizadene petino otrok, mlajših od pet let. "Naši otroci bodo zrasli višje in postali prvaki," je napovedal lani.

Program, ki se je začel januarja, trenutno zajema 550.000 otrok v 26 provincah. Indonezija je letos zanj rezervirala več kot 10 milijard evrov, dolgoročno pa naj bi projekt stal kar 28 milijard – kar ga uvršča med najdražje takšne projekte na svetu. 

Kritike, protesti in sum korupcije

Že februarja so prva poročila o zastrupitvah sprožila zaskrbljenost glede varnosti hrane. Po dogodkih so številni starši začeli svojim otrokom sami pripravljati kosila. Zaradi očitkov o korupciji pa so se razplamteli tudi protesti. 

Rezi v proračunu so prizadeli tudi številna ministrstva, vključno z izobraževanjem, ki je ostalo brez polovice sredstev. Po šolah so uvedli varčevalne ukrepe – od omejitev tiskanja do prepovedi uporabe klimatskih naprav. Študentje so besneli zaradi ukinjenih štipendij in odpovedanih predavanj.

»Najhuje je, ko je želodec poln, a glava prazna,« je za BBC dejal študent Muhammad Ramadan iz Bandunga.

Marca je protikorupcijski urad opozoril na možnost zlorab, policija pa je že začela s preiskavami. 

Predsednik brani program, a težave se kopičijo

Prabowo je v zadnjih dneh odločno branil program in zatrdil, da bodo »vse nepravilnosti raziskane in vsak cent javnega denarja zaščiten«. A strokovnjaki opozarjajo, da je problem sistemski.

»Programi socialne pomoči v Indoneziji so tradicionalno prepojeni s korupcijo,« je dejal Muhammad Rafi Bakri z indonezijskega računskega sodišča. »Glede na velikost proračuna je to zlata jama za skorumpirane uradnike.«

Priporočamo