Prvostopenjsko sodišče v Parizu je zaradi zlorabe denarja evropskega parlamenta Marine Le Pen obsodilo na štiri leta zaporne kazni, od tega dve leti pogojne (a se bo z elektronsko zapestnico lahko izognila sedenju v ječi), in na 100.000 evrov denarne kazni. Najhuje za voditeljico francoske skrajne desnice pa je, da ji je sodišče za pet let tudi prepovedalo opravljanje javnih funkcij in da tega ne more preprečiti ali začasno ustaviti niti pritožba na višjem sodišču. Tako očitno ne bo kandidatka na predsedniških volitvah leta 2027.
Teoretično sicer še ima možnost, če bi se novo sojenje, potem ko se je zdaj takoj pritožila, začelo prihodnje leto in bi oprostilna sodba padla tik pred začetkom volilne kampanje spomladi 2027. Vendar je tako kratko sojenje zelo malo verjetno, saj gre za zelo zapleteno zadevo.
Predčasno odkorakala s sodišča
Le Penova je – menda zaradi živčnosti – po dveh urah branja sodbe, še preden je bila proti koncu tretje ure branja morda zapečatena njena politična usoda, zapustila sodno dvorano. Skupaj s še 24 člani svoje stranke je bila obsojena, ker je v letih 2004–2016 denar evropskega parlamenta, ki je bil namenjen za pomočnike evropskih poslancev, uporabila za stranko Nacionalna fronta (danes je to Nacionalni zbor), torej za njene funkcionarje v Franciji, ki so bili lažno prijavljeni kot asistenti v evropskem parlamentu. Na ta način so po sodbi sodišča zlorabili in »preusmerili« tri milijone evrov.
Le Penova je od leta 2011 vodila stranko, v letih 2004–2017 pa je bila evropska poslanka. Najbolj jo je obremenila elektronska pošta, ki jo je eden od evropskih poslancev njene stranke leta 2014 poslal blagajniku Nacionalne fronte: »Marine zahteva, da se podpišemo pod fiktivno zaposlitev (asistenta). Poslanec pa je za to kazensko odgovoren, čeprav bo imela od denarja koristi stranka. (…) Saj razumem, zakaj Marine to zahteva, a gotovo nas bodo dobili, ker nas bodo zelo vestno spremljali.« Blagajnik mu je odgovoril: »Marine vse to dobro ve.«
Kritični tudi na skrajni levici
Poslanka sredinske makronistične stranke Preporod Prisca Thevenot je v odzivu na sodbo in kritiko stranke Marine Le Pen dejala: »Nacionalnemu zboru zastavljam vprašanje: koliko mora imeti nekdo podpore v anketah, da je nad zakoni?«
»Marine Le Pen je vodila naš tabor k zmagi. To je njena edina krivda, zaradi tega so jo obsodili,« pa je na omrežju X zapisala Marion Maréchal, njena nečakinja, dolgo časa tudi njena politična tekmica. Eric Zemmour, nasprotnik Le Penove na skrajni desnici, je zapisal: »Niso sodniki tisti, ki odločajo, za koga bodo ljudje volili. Žal mi je, da so politiki dali tako veliko oblast pravosodju. To je treba spremeniti.«
Robert Ménard, skrajno desni župan mesta Béziers na jugu Francije, ki v zadnjih letih ne sodeluje več z Le Penovo, je izjavil: »Marine Le Pen ni kradla denarja zase osebno. Vsekakor je prav, da se jo kaznuje, a ne tako strogo. Stranki Modem niso sodili tako strogo. Gre za dvojna merila.« Modem je sredinska stranka, ki so ji sodili zaradi podobne zadeve, a je šlo za manj denarja. Vsekakor je bila mileje kaznovana, sicer njen voditelj François Bayrou, ki je bil tudi med obtoženimi, ne bi bil danes premier.
Zanimivo je, da je tudi radikalno leva Nepokorjena Francija obsodila sodno prepoved opravljanja javnih funkcij za Le Penovo. Njen voditelj Jean-Luc Mélenchon je na omrežju X zapisal: »Samo ljudstvo lahko odstavi nekega izvoljenega politika.«
Govornik Kremlja Dmitrij Peskov pa je dejal, da obžaluje, da evropske države »vse bolj kršijo demokratične norme«. Za politični proces so sojenje Le Penovi označili madžarski premier Viktor Orban, voditelj skrajno desne Lige Matteo Salvini in voditelj nizozemske skrajne desnice Geert Wilders.