Sodišče BiH je zahtevo za mednarodno tiralico predalo Interpolovemu uradu v Sarajevu. Da bi začela veljati, jo morajo odobriti še na sedežu Interpola v Lyonu, so potrdili s sodišča BiH za sarajevski portal Klix.ba. 

Dodik je v današnjem odzivu na potezo sodišča BiH po poročanju javne radiotelevizije Republike Srbske RTRS sporočil, da se zloraba pravosodja BiH v politične namene nadaljuje, za to pa okrivil "muslimane iz Sarajeva". 

dodik izrael

Dodik, ki se mudi v Izraelu, je poudaril, da spoštuje odločitve parlamenta Republike Srbske, BiH pa označil za zgrešeno in propadlo državo. Foto: zajem zaslona

Dodik je kljub osrednjemu nalogu sodišča BiH za njegovo privedbo v začetku tedna prečkal državno mejo. Najprej je odšel v Srbijo, nato pa odpotoval v Izrael. Pred Dodikom je državno mejo prečkal tudi Stevandić, ko je v soboto odpotoval v Srbijo.

FILE PHOTO: A man passes an Interpol logo during the handing over ceremony of the new premises for Interpol's Global Complex for Innovation, a research and development facility, in Singapore September 30, 2014. REUTERS/Edgar Su//File Photo

Mednarodno tiralico za Dodikom mora odobriti še Interpol. Foto: Reuters

Tožilstvo je proti Dodiku in Stevandiću ter predsedniku vlade Republike Srbske Radovanu Viškoviću ta mesec uvedlo preiskavo zaradi suma napada na ustavni red, potem ko so v entiteti sprejeli več ustavno spornih zakonov. Ker se niso odzvali vabilu na zaslišanje, je sodišče BiH za vse tri izdalo osrednji nalog za privedbo.

V skladu s tem nalogom morajo ukrepati vse policijske agencije v BiH, vključno z državno mejno policijo, in preprečiti morebiten poskus prehoda državne meje.

FILE PHOTO: President of Republika Srpska (Serb Republic) Milorad Dodik attends a protest in Banja Luka, Bosnia and Herzegovina, February 25, 2025. REUTERS/Amel Emric/File Photo

Dodik je bil nepravnomočno obsojen na leto dni zapora in šest let prepovedi političnega delovanja. Foto: Reuters

Dodik je bil minuli namreč mesec nepravnomočno obsojen na leto dni zapora in šest let prepovedi političnega delovanja zaradi nespoštovanja odločitev visokega predstavnika mednarodne skupnosti v BiH Christiana Schmidta. Po tem so oblasti entitete pod njegovim vodstvom z odločitvami povzročile eno največjih povojnih političnih in tudi pravosodnih kriz v državi.

Sodišče BiH je ta teden sporočilo, da so mu pisno sodbo posredovali v ponedeljek, njegova obramba pa je že napovedala pritožbo.

Priporočamo