Lani je bilo glede na danes objavljeno poročilo organizacije za človekove pravice v 15 državah usmrčenih najmanj 1518 ljudi, največ po letu 2015, ko so jih našteli več kot 1600. Podatki sicer ne vključujejo tisoče ljudi, za katere se domneva, da so bili usmrčeni na Kitajskem, ter v Severni Koreji in Vietnamu. Tudi v Palestini in Siriji Amnesty International zaradi nenehnih kriz ni mogla potrditi natančnega števila usmrtitev.

Philippine protesters hold candles and placards to denounce the reported hanging of two homosexual teenage boys in Iran during a protest in Quezon city, suburban Manila, August 5, 2005. The demonstrators protested in front of the Iranian embassy for the abolition of the death penalty and their support for the rights of sexual minorities. REUTERS/Romeo Ranoco

V Iranu je za homoseksualce še vedno zagrožena smrtna kazen. Foto: Reuters

Za 91 odstotkov vseh znanih usmrtitev so bili skupno odgovorni Iran, Irak in Savdska Arabija. Irak je zabeležil 63 usmrtitev, trikrat več kot leto prej, Savdska Arabija 345 oz. enkrat več kot leta 2023, v Iranu pa so usmrtili 972 ljudi, več kot 100 več kot leto prej.

dg ioasgo awog hohguio izhtui zeitz uiezl

Podatko o številu izrečenih smrtnih kazni na Kitajskem ni, se pa domneva, da letno oblasti usmrtijo več tisoč ljudi. Foto: Reuters

AI: Smrtna kazen je zločin

"Smrtna kazen je grozljiv zločin, ki nima mesta v današnjem svetu," je ob objavi poročila poudarila generalna sekretarka organizacije Agnes Callamard. Lani je sicer usmrtitve izvajalo le 15 držav, kar je že drugo leto zapored najnižje število doslej. Po mnenju Callamard to "kaže na premik stran od te krute, nečloveške in ponižujoče kazni".

Največ ljudi verjetno usmrtijo na Kitajskem, a uradnih podatkov o tem ni. Sledi Iran, kjer so lani usmrtili 972 ljudi. 

Nevladna organizacija opozarja še na uporabo smrtne kazni kot orožja proti protestnikom in etničnim skupinam v nekaterih državah.Iran tako denimo vztraja pri tej kazni za udeležence protestov iz leta 2022, Savdska Arabija pa z njo poskuša utišati politične nasprotnike in kaznovati pripadnike šiitske manjšine.

**TO GO WITH STORY SLUGGED FLORIDA EJECUCIONES ** This undated photo supplied by the Florida Department of Corrections shows the gurney used to execute death row inmates with a lethal injection in Starke, Fla. The botched death of death row inmate Angel Diaz, caused then-Gov. Jeb Bush to halt executions and he asked a commission to examine Florida's procedures and make recommendations for improvement. They recently came back with 37, including more training, modifications to the death chamber and changes in the execution team. But death penalty opponents and attorneys who represent the condemned say it's not enough. (AP Photo/Florida Department of Corrections) ** NO SALES **

V ZDA izvajajo smrtno kazen v nekaterih zveznih državah, tudi na Floridi, kjer obsojene usmrtijo s pomočjo strupa, ki ga vbrizgajo v kri. Foto: AP

 

V ZDA je bilo lani usmrčenih 25 ljudi, eden več kot leta 2023. Pri tem organizacija izpostavlja besede predsednika Donalda Trumpa, da smrtna kazen ščiti pred "nasilnimi posiljevalci, morilci in pošastmi" kot napačno predstavljanje, da ima smrtna kazen edinstven odvračalni učinek na kriminal.

Dave Atwood, right, founder of Texas Coalition to Abolish the Death Penalty, waits in the rain with Kelly Epstein to protest the scheduled execution of Johnny Ray Conner, Wednesday, Aug. 22, 2007 at the Huntsville Unit in Huntsville, Texas. The Texas execution was the 400th in the United States' most active death penalty state since the U.S. Supreme Court allowed capital punishment to resume in 1976. (AP Photo/Paul Zoeller)

V ameriški zvezni državi Teksas se nekatere organizacije že dolgo borijo za odpravo smrtne kazni. Foto: AP

Največ usmrtitev zaradi drog

Kar 40 odstotkov vseh usmrtitev po svetu je bilo lani izvedenih zaradi z drogami povezanih dejanj. Amnesty poudarja, da je to v nasprotju z mednarodnim pravom o človekovih pravicah, saj da tovrstnih kaznivih dejanj ne bi smeli šteti med "najhujša kazniva dejanja". Usmrtitve zaradi kaznivih dejanj, povezanih z mamili, naj bi bile najpogostejše na Kitajskem, v Iranu, Savdski Arabiji, Singapurju in verjetno tudi v Vietnamu.

Katere države razmišljajo o smrtni kazni?

Amnesty International svari, da o uvedbi smrtne kazni za z drogami povezana kazniva dejanja razmišljajo še Maldivi, Nigerija in Tonga. Demokratična republika Kongo in Burkina Faso pa načrtujeta vrnitev smrtne kazni za druga kazniva dejanja. Vsega skupaj 145 držav je doslej bodisi ukinilo smrtno kazen ali pa je več ne izvajajo, še izhaja iz poročila.

Priporočamo