Trgovinski predstavnik ZDA Jamieson Greer je v senatnem odboru za finance zagotovil, da se Trumpova vlada pogaja z državami o carinah, in to tudi ob koncih tedna in ponoči, potem ko ga je republikanec iz Oklahome James Lankford vprašal o tem, kdaj bodo carine ukinjene.
Lankford je izrazil dvom v Trumpovo trditev, da bodo carine zmanjšale zunanjetrgovinski primanjkljaj ZDA. "Večina držav ne bo zmogla kupiti toliko, kot lahko kupijo ZDA," je na zaslišanju, ki so ga prenašale ameriške televizije, dejal Lankford.
Republikanski predsednik odbora za finance Mike Crapo iz Idaha je Greeru naročil, naj pojasni, kakšni so cilji vzajemnih carin, ki jih je Trump napovedal prejšnjo sredo, veljati pa bodo začele to sredo. Greer je odgovarjal, povedal pa ni nič natančnega in vodilni demokrat v odboru Ron Wyden iz Oregona mu je to povedal v oči ter dodal, da ne vidi nobene prave strategije.
"Tipičen Trump. Zelo dober je, ko govori o problemu, zelo slab je pri reševanju problema," je dejal Wyden in se zavzel za sodelovanje obeh strank pri zaustavitvi nevarne Trumpove carinske politike. Senat je s podporo štirih republikancev že izglasoval predlog za ukinitev carin s Kanado, vendar predstavniški dom tega ne namerava podpreti.
"Zakaj bi sploh še kdo posloval z ZDA, ki se ne drži dogovorov," je opozorila demokratka iz Nevade Cortez Masto in spomnila na sporazuma o prosti trgovini ZDA z Mehiko ter Kanado in prosti trgovini z Južno Korejo, ki sta bila sklenjena v Trumpovem prvem mandatu. Greer je pojasnil, da se zaščite za ZDA v obeh sporazumih niso izkazale kot zadostne.
Dejal je, da urnika za konec pogajanj in umik carin ni, ni pa zanikal, da se bodo cene menda le na kratek rok zvišale. "Težko je predvideti, kaj bo s cenami, ki so odvisne od številnih dejavnikov. Izzivi bodo predvsem za podjetja, ki so odvisna od uvoza iz Kitajske in bodo morala hitro prilagoditi oskrbovalne verige," je dejal.
Ameriški ekonomisti in poslovni voditelji so večinoma prepričani, da bo Trumpova politika povišala inflacijo v ZDA in povzročila recesijo. Proti carinam se je izrekel tudi vodja Trumpovega urada za vladno učinkovitost Elon Musk, ki je pred dnevi predlagal oblikovanje območja proste trgovine med Evropo in Severno Ameriko.
Zaradi tega si je nakopal jezo Trumpovega svetovalca Petra Navarra, ki ga je obtožil, da želi poceni tuje dele za svojo Teslo, ki sploh ni tovarna ampak sestavljalnica avtomobilov. V odgovor je Musk preko svojega medija X Navarra obtožil, da je res butast. "Tesla je najbolj ameriško narejen avto. Navarro je bolj top kot vreča opek," je objavil Musk.
Trump se glede Muskovega nasprotovanja carinam še ni izrekel. Televizija NBC je poročala, da je po hudih borznih padcih v četrtek in petek, ko se je umaknil na Florido in igral golf, rahlo prilagodil javne izjave in začel omenjati možnost znižanja carin po pogajanjih s posameznimi državami. Indeks Dow Jones je danes zjutraj poskočil za več kot 1300 točk, vendar pa analitiki opozarjajo, da se borzni vrtiljak še zdaleč ni končal.