"V našem interesu je, da se okoli nas ne razcvetijo totalitarni režimi," je poudaril češki zunanji minister. "Zato se moramo pogovoriti o ukrepih za ohranitev te institucije," je dodal za AFP.
Ameriški predsednik Donald Trump je v soboto podpisal izvršni ukaz o razpustitvi še sedmih zveznih agencij, vključno z agencijo za globalne medije, ki med drugim financira Radio svobodna Evropa, pod njeno okrilje pa sodi tudi znana medijska hiša Glas Amerike.
Radio Svobodna Evropa/Radio Svoboda zdaj oddaja v 27 jezikih v 23 državah v Evropi, osrednji Aziji, na Kavkazu in Bližnjem vzhodu. Ima mrežo okoli 1700 novinarjev in zunanjih sodelavcev, ki tedensko dosežejo skoraj 50 milijonov ljudi.
Po besedah češkega zunanjega ministra je Radio Svobodna Evropa institucija, ki jo sestavljajo ljudje, procesi, sistemi in sodelavci. "Če jo ukinejo, je ni mogoče zlahka obnoviti," je posvaril.
V odzivu na odločitev ZDA je Lipavsky v soboto na družbenem omrežju X zapisal, da od Belorusije do Irana, od Rusije do Afganistana Radio Svobodna Evropa in Glas Amerike ostajata med redkimi svobodnimi viri informacij za tiste, ki živijo v zatiranju. "Če bi ju utišali, to ne bi bila izguba samo za njiju, ampak tudi za vse nas, ki verjamemo v demokracijo," je dodal.