Še pred dnevi je generalni sekretar Nata Mark Rutte zagotavljal, da ZDA ne načrtujejo nenadnega umika iz Evrope. S tem je hotel pomiriti napete čezatlantske odnose na obrambnem področju.
Sedaj pa so se pojavila poročila, da ZDA vendarle razmišljajo o umiku dela svojih enot iz Evrope. Šlo naj bi za 10.000 vojakov, ki so nastanjeni v Evropi v sklopu okrepitev stare celine po ruski invaziji na Ukrajino. Ne v Pentagonu ne na poveljstvu ameriških obrambnih sil ne komentirajo.
Sklicujoč se na več neimenovanih ameriških in evropskih uradnikov ameriški NBC poroča, da v Pentagonu preučujejo možnost, da bi polovico od 20.000 dodatno napotenih vojakov v Evropo po ruski invaziji na Ukrajino spet odpoklicali. Ti so bili za večjo zaščito ozemlja Nata še v času predsednika Joeja Bidna in obrambnega ministra Lloyda Austina razporejeni na vzhodno krilo zavezništva – v baltske države, Poljsko in v države ob jugovzhodni meji Ukrajine. Pred temi okrepitvami je bilo v Evropi nameščenih 90.000 ameriških vojakov. Odpoklic vojakov bi tako predstavljal zgolj delno zmanjšanje ameriške prisotnosti v Evropi.
Ali so razmisleki v Pentagonu povezani z zahtevami Rusije med februarskimi pogovori z ZDA v Savdski Arabiji, ko naj bi ruska delegacija za normalizacijo odnosov z ZDA med drugim zahtevala umik vseh ameriških vojakov z vzhodnega krila Nata, ni znano. ZDA se sicer želijo tudi bolj osredotočiti na grožnje v indo-pacifiškem območju.