Kardinal Stanisław Dziwisz, dolgoletni osebni tajnik Janeza Pavla II., je v intervjuju za EWTN News dejal, da obiskovalci grobnice v baziliki svetega Petra ne prihajajo k umrlemu papežu, temveč k osebi, ki ostaja živa v njihovih srcih.
"Še vedno obstaja dialog med papežem in verniki," je dejal nekdanji krakovski nadškof, ki poudarja, da ljudje Janeza Pavla II. ne le ohranjajo v spominu, temveč se še danes z njim duhovno povezujejo.
Papež, ki je spremenil svet
Nadškof Thomas Wenski iz Miamija poudarja, da je Janez Pavel II. s svojim delovanjem zaznamoval Poljsko in svet.
"Svet, v katerem živimo danes, je v veliki meri oblikoval Janez Pavel II.," je dejal Wenski. Ob tem je spomnil na njegov obisk na Poljskem leta 1979, kjer je s sporočilom "Ne bojte se" ter pozivom k spremembi družbe navdihnil množice in okrepil odpor proti komunističnemu režimu.
Dziwisz je dodal, da je Janez Pavel II. s svojim naukom vplival na številne spremembe v Cerkvi in družbi.
Bil je prvi neitalijanski papež po več stoletjih je močno vplival na katoliško cerkev, ki jo je vodil 26 let. Njegov pontifikat so zaznamovali predvsem spoštovanje hierarhičnosti na vseh področjih, spiritualizem ter tradicionalistična in stroga morala.
Njegova konservativna usmerjenost je poskrbela za številne napetosti v cerkvenih krogih, predvsem zaradi njegovega vztrajanja pri nedotakljivosti celibata in prepovedi razprave o možnosti, da bi ženske lahko postale duhovnice. Nepopustljiv je bil tudi do vernikov in je vztrajal pri prepovedi umetnih metod preprečevanja nosečnosti. Vatikan je približal ljudem ter naredil ogromno za sožitje različno verujočih. Prosil je tudi odpuščanja za napake in grehe Cerkve.
Zadnji trenutki in slovo
Kardinal Dziwisz se spominja, kako je papež tudi v zadnjih dneh svojega življenja ostal povezan z verniki. "Ljudje so se poslavljali od njega, mnogi s solzami v očeh," je dejal.
Na dan smrti je prosil, naj mu berejo Sveto pismo. Ob tem je v tišini sledil Evangeliju po Janezu, vedoč, da se približuje konec njegovega zemeljskega poslanstva.
Duhovniki so v sobi diskretno odprli okno, da bi lahko slišal glasove množice, ki se je zbrala na Trgu svetega Petra.
"Mladi, ki so tam taborili že drugi dan, so mi rekli: 'Bil je z nami, zato želimo zdaj biti z njim.' In res, mladi ga niso zapustili do zadnjega trenutka," se spominja Dziwisz.
Pri zavesti do zadnjega trenutka
Dolgoletni novinar Radia Vatican Umberto Civitarese, ki je spremljal papeževo delovanje, poudarja, da Janez Pavel II. ni nikoli obupal. "Neko nedeljo se je pojavil pri oknu, čeprav ni mogel govoriti. A to je bilo dovolj za množico, ki ga je čakala spodaj. Verniki niso pričakovali ničesar drugega – dovolj je bilo, da so ga videli," je dejal.
Tudi v bolezni je ostal aktiven in popolnoma pri zavesti, poudarja Dziwisz. "V trpljenju je bil zgled vere, upanja in moči," je zaključil. Umrl je zaradi zastoja srca.
Po papeževi smrti
Njegovega pogreba 8. aprila 2005 se je udeležilo več kot milijon vernikov in kakih tisoč najvišjih predstavnikov vlad in držav. Grobnica pod glavnim oltarjem bazilike svetega Petra, kjer je pokopan, je še vedno ena najbolj obiskanih točk v Vatikanu.
Janez Pavel II. je po svoji smrti rekordno hitro postal svetnik. Sedanji papež Frančišek ga je za svetnika razglasil leta 2014 skupaj s papežem Janezom XXIII. Kot čudeža Janeza Pavla II. sta priznani ozdravitvi redovnice s Parkinsonovo boleznijo in ženske s Kostarike, ki je preživela možgansko bolezen.
Papež Frančišek je večkrat izpostavil, da v Janezu Pavlu II. vidi vzornika, tudi zaradi načina, kako se je spopadal z boleznijo. Pred rimsko kliniko Gemelli, kjer je Janez Pavel II. zadnja leta življenja preživel veliko časa, nedavno pa je bil zaradi pljučnice tam na zdravljenju tudi Frančišek, danes stoji kip poljskega papeža.