Decembra je v Gradcu prevzela oblast deželna vlada pod vodstvom novega glavarja Maria Kunaska iz desno radikalne svobodnjaške stranke FPÖ. V svojem programu je med prednostnimi nalogami napovedala zasidranje štajerske deželne himne, Dachsteinske pesmi (Dachsteinlied) v deželno ustavo.

Načrtovana pravna poteza je iz slovenske perspektive zelo problematična, saj nacionalistično obarvano besedilo opeva ozemlje, ki se razteza do bregov reke Save in Drave, na območje današnje Slovenije, smo že poročali v Dnevniku. Po objavi članka je odgovore poslalo tudi ministrstvo za zunanje in evropske zadeve (MZEZ). Iz njih je mogoče razbrati, da se še ni uradno odzvalo na napoved iz Gradca.

»Slovenija v odnosih s svojimi sosedami ostaja zavezana sodelovanju na temelju vzajemnosti ter v duhu skupnih evropskih vrednot,« uvodoma poudarja ministrstvo za zunanje in evropske zadeve (MZEZ). Zavzemajo se za strpen politični dialog, s posebnim poudarkom na položaju in zaščiti slovenske narodne manjšine.

Štajerska vlada zanemarja zgodovinske okoliščine

Ministrstvo opomni, da z avstrijsko deželo Štajersko sodelovanje od leta 2014 poteka tudi v okviru Skupnega odbora, ki se je nazadnje sestal na plenarnem zasedanju januarja 2024 v Celju, torej v času prejšnje deželne vlade. Na odboru obravnavajo najširši spekter tem s področij gospodarstva, zdravstva, izobraževanja, varstva pred naravnimi in drugimi nesrečami, okoljskih vprašanj, turizma in kulture. »Pričakujemo, da se bo vzpostavljeno razvejano sodelovanje nadaljevalo tudi v prihodnje z novim vodstvom avstrijske dežele Štajerske,« je optimistično ministrstvo, ki ga vodi Tanja Fajon.

Ob napovedi vpisa deželne himne avstrijske Štajerske v deželno ustavo ugotavljajo, da deželna vlada Štajerske zanemarja dejstvo zgodovinske okoliščine njenega nastanka, ki so jih presegle kasnejše politične in družbene spremembe. »V tem in podobnih primerih ministrstvo poudarja pomen načela ozemeljske celovitosti in suverenosti ter poziva k preudarnosti, ko gre za korake povezane z najvišjo deželno simboliko, kakršna je tudi zadevna deželna himna,« je v odgovoru zapisalo ministrstvo in napovedalo, da bodo v svojem delovanju še naprej izhajali iz načela nedotakljivosti mednarodno pravno priznanih meja in se odzivali na morebitna dejanja, ki bi bili v nasprotju z omenjenim načelom.

Avstrijski publicist Gerhard Ruiss je za Dnevnik že opozoril na očitne protipravne elemente načrta štajerske vlade. »Ne moreš v ustavo vpisati teritorija, ki niti ni del države Avstrije,« je ogorčen Avstrijec. »Če bo to kljub temu storila, bo absolutno treba sprožiti presojo ustavnosti.« 

Priporočamo