V odnosih med premierjem in predsednico republike se po pričakovanjih znova iskri. Mandatno-volilna komisija DZ je danes zavrnila predlog predsednice republike Nataše Pirc Musar o imenovanju Antona Ropa za guvernerja Banke Slovenije. Proti Ropovi kandidaturi je glasovalo devet poslancev, tudi sedem poslancev Gibanja Svoboda, poleg njih pa še poslanki SD in Nove Slovenije. Poslanci SDS se glasovanja niso udeležili. Za Ropa je tako glasoval le poslanec madžarske manjšine Ferenc Horváth.
Predsednik vlade in največje koalicijske stranke Gibanje Svoboda Robert Golob je ponovil, da je koalicija enotna v podpori trenutni državni sekretarki na finančnem ministrstvu Saši Jazbec. Ropu sicer priznavajo, da je zelo strokoven kandidat, česar da mu nihče ne more oporekati. A imenovanje v DZ je nekaj, kar opravijo poslanci s političnim konsenzom, je dejal premier. Da Rop ne more računati na njihove glasove, je dejala tudi koordinatorica stranke Levica Asta Vrečko. Da so v SD v prvi fazi podprli Sašo Jazbec in pri tem ostajajo, je vztrajal tudi prvak SD Matjaž Han. Zdaj je zadeva v rokah poslancev, je dodal.
Poslanci bodo sicer dokončno odločili o Ropovi kandidaturi prihodnji teden na plenarni seji državnega zbora. Kandidat v parlamentu potrebuje 46 glasov, negotovost pa vnaša tajnost glasovanja. Sedanjemu guvernerju Boštjanu Vasletu se bo šestletni mandat iztekel 8. januarja 2025. Če DZ do takrat ne bo imenoval novega guvernerja, bo njegove naloge prevzel namestnik guvernerja Primož Dolenc. Doslej se je trikrat zgodilo, da kandidat, ki ga je predlagal predsednik republike, ni dobil zadostne podpore DZ. To so bili Mitja Gaspari, ko se je potegoval za drugi mandat, Andrej Rant in Dolenc.
Med strokovnostjo in izvoljivostjo
Rop na glasovanju v državnem zboru, kot kaže, ne more računati niti na glasove iz opozicije. V SDS so se vseskozi zavzemali za nov mandat dosedanjega guvernerja Boštjana Vasleta, v NSi pa so podpirali Miho Mihiča. V uradu predsednice republike ves čas poudarjajo, da je predsednica republike Nataša Pirc Musar pri izbiri na prvo mesto postavila strokovnost kandidata. Spomnimo, da je predsednici pri izbiri pomagala tudi komisija, v kateri sta poleg generalnega sekretarja urada predsednice Jana Kovačiča in vodje kabineta Ule Tomaduz sedela še prvi guverner Banke Slovenije France Arhar in nekdanji finančni minister Mitja Gaspari.
Če Rop prihodnji teden v državnem zboru ne bi bil potrjen, se zastavlja vprašanje, kako naprej. Glede na dosedanje dogajanje in mnenja naših sogovornikov je malo verjetno, da bi Pirc-Musarjeva v drugem krogu pristala na koalicijsko kandidatko. Neuradno je recimo iz urada predsednice republike slišati, da tisti, ki so v preteklosti iz opozicije kritizirali bivšega predsednika Boruta Pahorja, da je pri imenovanju kandidatov gledal samo na njihovo izvoljivost, ne pa primarno na strokovnost, zdaj takšno ravnanje pričakujejo od aktualne predsednice. In da tovrstna praksa izbora sama po sebi odvrača posameznike, da bi se sploh še prijavljali za pomembne funkcije, oziroma da se bodo nanje prijavljali le še tisti kandidati, ki bodo vedeli, da imajo podporo političnih strank.