»Neodvisne institucije bi morale biti v razviti demokratični družbi robustne, neodvisne in odporne ne glede na to, kakšne barve je vlada. Zdi pa se, da so pod vlado Roberta Goloba te ustanove okrnjene in se jih ne spoštuje. Zgodilo se je prvič v zgodovini Republike Slovenije, da se po institucijah pravne države tako lomasti,« je bil včeraj slikovit poslanec NSi in predsednik komisije DZ za nadzor javnih financ Jernej Vrtovec. Tiskovno konferenco so krščanski demokrati sklicali v luči zmanjšanja sredstev za delovanje računskemu sodišču in državnemu svetu. Zahtevali so tudi, da se o tem poslanci pogovorijo na komisiji za nadzor javnih financ.
Je prioriteta, ni prioriteta
Na ministrstvu za finance pravijo, da je računsko sodišče ob pripravi sprememb državnega proračuna 2025 načrtovalo tudi sredstva za prenovo poslovnih prostorov in nakup dodatnih, zato je izrazilo potrebo po dodatnih 3,86 milijona evrov. Vlada je sprva v celoti upoštevala predlog računskega sodišča in zanj za prihodnje leto iz proračuna načrtovala 13,26 milijona evrov. Koalicija je nato za prihodnje leto z dopolnilom v parlamentarnem postopku zmanjšala sredstva vrhovnega državnega revizorja. Po domače povedano: premislili so si in ocenili, da reševanje prostorske stiske vendarle ni prioriteta.
Vzeli so ravno 3,86 milijona evrov, natančneje 2,3 milijona evrov pri postavki nakupa poslovnih prostorov, 1,46 milijona pa pri postavki za prenovo poslovnih prostorov in 100.000 evrov za nakup službenih vozil naslednje leto. To pomeni, da je predvideni proračun sodišča po novem 9,4 milijona evrov. S prihrankom želi koalicija po uradnih pojasnilih reševati prostorsko problematiko Onkološkega inštituta Ljubljana, ki ga prej zaradi pomanjkanja dokumentacije, pravijo v vladi, še ni bilo možno načrtovati, in ker je ocenila, da bo računsko sodišče tudi po spremembi lahko nemoteno izvedlo vse zastavljene aktivnosti. Če se bo med letom izkazalo, da sodišču primanjkuje sredstev, bodo poiskali rešitve, so napovedali.
Na finančnem ministrstvu so poudarili, da je bilo s spremembami državnega proračuna za leto 2024, ki ga je DZ sprejel 22. novembra 2023, za računsko sodišče načrtovanih 8,77 milijona evrov sredstev. Realizacija finančnega načrta sodišča na 25. november 2024 pa da znaša 7,06 milijona evrov oziroma 80,5 odstotka. In da je računsko sodišče doslej prevzelo obveznosti v višini 8,35 milijona evrov, kar pomeni, da bodo letos predvidoma porabili manj od načrtovanih sredstev.
Jana Ahčin: Ostaja grenak priokus
»Kako je organ lahko neodvisen, če ni finančno neodvisen?« se ob tem sprašuje predsednica računskega sodišča Jana Ahčin. Na vprašanje, ali znižanje proračunskih sredstev morda vidi kot odziv na ugotovitve računskega sodišča v nekaterih odmevnih primerih, denimo v primeru Litijska, je Ahčinova dejala, da upa, da vlada ne dela tako. A dodala: »Mogoče pa ostaja nekoliko grenkega priokusa in dvom, da je to kak vladni revanšizem.« Računsko sodišče je sicer na nepravilno ravnanje vlade opozorilo v več revizijah. Pri nakupu nepremičnine na Litijski za potrebe sodišč je med drugim ugotovilo, da je bilo 6,5 milijona evrov od skupno skoraj 7,7 milijona evrov, ki jih je namenila vlada, zagotovljenih s prerazporeditvijo sredstev iz splošne proračunske rezervacije, čeprav za takšno prerazporeditev ni bilo podlage. Pri nakupu 13.000 prenosnih računalnikov za 6,5 milijona evrov pa je računsko sodišče ocenilo, da ministrstvo za digitalno preobrazbo ni ravnalo v skladu z načeloma učinkovitosti in gospodarnosti.
Koalicija je z omenjenim dopolnilom del sredstev za reševanje prostorske problematike ljubljanskega onkološkega inštituta našla tudi na račun državnega sveta, ki bo tako v prihodnjem letu prejel 3,38 milijona evrov oziroma 480.000 evrov manj, kot je bilo predvideno sprva. Državni svet je z 28 glasovi za in nobenim proti tako že izglasoval veto na zakon o izvrševanju proračuna za leto 2025. Več svetnikov je ob tem poudarilo, da potrebam onkološkega inštituta ne oporekajo, a da bi poslanci potrebna sredstva lahko »našli na mnogoterih drugih postavkah, s katerimi se financirajo programi, katerih izvajanje ni ključnega pomena za delovanje države«. Odbor DZ za finance je sicer po včerajšnji seji sporočil, da poslancem predlaga, naj ponovno potrdijo zakon o izvrševanju proračunov, na katere je državni svet izglasoval odložilni veto. Ponovno glasovanje bo potekalo na jutrišnji izredni seji državnega zbora.