Ministrstvo za solidarno prihodnost je v sredo dalo v javno obravnavo novelo zakona o socialnem varstvu. Ta naj bi po oceni ministrstva zakonsko uredila in omogočila širitev projekta deinstitucionalizacije. »Področja stanovanjskih skupin bo urejeno na način, da bi uporabnikom in uporabnicam nudil zadostno podporo za samostojno življenje v skupnosti,« so sporočili iz ministrstva. Nezadostnost zakonodaje je sicer pokazal primer dveh stanovanjskih skupnosti na Goriškem v lasti države in upravi socialnovarstvenega zavoda Dom na Krasu.

Gradbeni inšpektor je tik pred koncem lanskega leta odredil, da je bivanje varovancev zavoda v stanovanjskem objektu še vedno oblika institucionalnega varstva, ki pa se po mnenju inšpektorja ne bi smelo izvajati v stanovanjskem objektu. Odredil je takošnjo izselitev stanovalcev. Ministrstvo za naravne vire in prostor je potem januarja razveljavilo odločbo. Goran Blaško, direktor Doma na Krasu, je v začetku leta opozoril, da je inšpektor razgalil sistemsko napako, na katero opozarjajo že dolgo časa, kritični pa so bili predvsem do odločbe, ki je zahtevala takojšnjo izselitev. Tudi minister za solidarno prihodnost Simon Maljevac se je strinjal s to oceno in v začetku leta napovedal prioritetno zakonsko ureditev tega področja.

Oskrba v skupnosti

»Pozdravljamo odločitev, da se je končno zgodila priprava novele zakona. Zapletov niti ne pričakujemo, ker je zadeva široko usklajena. Je pa res, da na dosedanje izkušnje vedno pričakujemo nepričakovano,« pa je komentiral Blaško.

16.04.2025 -tiskovna za pripravo sprememb zakona o socialnem varstvu, Trg republikeGoran Blaško, Dom na KrasuFoto: Toaž Skale

Goran Blaško, direktor Doma na Krasu

Pozdravljamo odločitev, da se je končno zgodila priprava novele zakona. Zapletov niti ne pričakujemo, ker je zadeva široko usklajena. Je pa res, da na dosedanje izkušnje vedno pričakujemo nepričakovano.

Novela predvideva novo kategorijo obravnave, in sicer »oskrbo v skupnosti«. Ta storitev naj bi omogočila, da se bivanje in podpora jasno ločita. Uporabnik naj bi tako podpisal eno pogodbo za bivanje in ločeno pogodbo za prejemanje storitev oziroma podpore.

Stanovanjske skupine niso ustanove – to so domovi. Tako kot vsak izmed nas živi doma, tudi ti ljudje potrebujejo svoj dom – običajno stanovanje ali hišo – kjer dobijo podporo, ki je prilagojena njihovim potrebam.

Simon Maljevac, minister za solidarno prihodnost

»Podpora v skupnosti bo zajemala obstoječe elemente, kot so pomoč pri vsakdanjih opravilih, osebni skrbi, vključevanju v okolje, in dodala pomembna nova dela – kot je podpora pri preselitvi iz institucije ter preprečevanje ponovne institucionalizacije. Na ta način bo omogočeno, da bodo uporabniki živeli v skupnosti, ne da bi jih obravnavali kot osebe, umaknjene iz družbe, nameščene v institucije, ter da bodo različne organizacije, tako javne kot nevladne, to storitev lahko zakonito izvajale,« so še pristavili na ministrstvu.

Pozdravljamo odločitev, da se je končno zgodila priprava novele zakona. Zapletov niti ne pričakujemo, ker je zadeva široko usklajena. Je pa res, da na dosedanje izkušnje vedno pričakujemo nepričakovano.

Goran Blaško, direktor Doma na Krasu

»Podporo v skupnosti« zavodi in tudi nevladne organizacije bodo izvajale tudi pri osebah, ki živijo v zasebnih ali neprofitnih nastanitvah in ne izključno v objektih, ki so v lasti in upravi državnih ustanov in obenem podvržene strogim pravilom institucionalnega življenja – da recimo zelenjave, ki jo pridelajo na vrtu, ne smejo uporabiti pri kosilu, za katerega veljajo pravila javnega naročanja.

»Stanovanjske skupine niso ustanove – to so domovi. Tako kot vsak izmed nas živi doma, tudi ti ljudje potrebujejo svoj dom – običajno stanovanje ali hišo – kjer dobijo podporo, ki je prilagojena njihovim potrebam,« pa je novelo komentiral Maljevac. Na ministrstvu so prepričani, da bo zakon noveliran še pred poletjem. 

Priporočamo