V izpostavah azilnega doma bi vlada migrante nastanila le v primeru, če bi se zmogljivosti v azilnih domovih zapolnile, in še to le za obdobje treh let. Po treh letih mora vlada sklep podaljšati. Ob tem pa je potrebno poudariti, da je vlada sklep že sprejela in je že v veljavi. Preden pa bi se izpostave lahko dejansko vzpostavile, pa bo treba izpeljati ustrezne postopke, pripraviti razpise, zagotoviti hrano, čiščenje, varovanje in predvsem kader. Na uradu RS za oskrbo in integracijo migrantov upajo, da jim bo izpostavi uspelo vzpostaviti do junija, ko je trend migracij najvišji, prav tako zasedenost azilnih domov.
Skrbi jih varnost
Občani in občanke v občinah Središče ob Dravi, Brežice, Ormož in Sveti Tomaž se s sklepom vlade ne strinjajo. Po besedah župana Središča ob Dravi Toni Jelovica je občine ujezilo predvsem dejstvo, da jih o sklepu ni nihče obvestil oziroma so za vladno odločitev izvedeli iz medijev. S tem so bili po njegovih besedah obravnavani kot drugorazredni državljani. Na pobudo občinskih svetov vseh treh občin, kjer naj bi izpostave stale, so tako pripravili peticijo proti vzpostavitvi izpostav. Občani so samo v sedmih dneh prispevali 3500 podpisov. S peticijo, ki so jo danes vložili na komisijo DZ za peticije, človekove pravice in enake možnosti, pozivajo vlado, naj sklep o organiziranju začasnih izpostav azilnega doma prekliče in poišče nove možnosti.
Prebivalce vseh treh občin skrbijo predvsem varnost ter ekonomska in socialna vprašanja, je ob predaji podpisov v DZ poudaril župan Jelovica. Kot je povedal, je sam vladi in Uradu vlade RS za oskrbo in integracijo migrantov postavil veliko vprašanj, na katera pa odgovorov ni dobil. Upa, da bo vlada pokazala razumevanje in peticijo upoštevala, v nasprotnem primeru bodo občine sprožile upravni spor. Župan občine Brežice Ivan Molan pa je dejal, da se v občini strinjajo, da se pri njih postavi registracijsko-sprejemni center, ne strinjajo pa se z izpostavo azilnega centra, ker to pomeni, da se bodo migrantje lahko prosto gibali. Dodaja, da v nobeni občini še niso dobili podatkov o vsaj približnem številu ljudi, ki naj bi jih sprejeli, niti o mestu, kjer naj bi izpostava stala. »Vemo samo, da je izbrana lokacija Obrežje, ki pa je popolnoma neprimerna,« je opozoril.
Poklukar: poskrbeli bomo za dodatno varnost
Na pobudo poslanca Andreja Kosija (SDS) so danes sklicali nujno sejo odbora DZ za notranje zadeve, javno upravo in lokalno samoupravo. Kosi je uvodoma dejal, da je največji problem pri ilegalnih migrantih predvsem tveganje za povečanje nasilja na lokaciji, kjer so nastanjeni. V SDS tako menijo, da vladni sklep predstavlja visoko varnostno tveganje za lokalne prebivalce, zato želijo, da vlada svoj sklep nemudoma odpravi. Minister za notranje zadeve Boštjan Poklukar je povedal, da bodo na vseh lokacijah, kjer bodo izpostave postavljene, poskrbeli za dodatno varnost. Direktorica Urada Vlade RS za oskrbo in integracijo migrantov Katarina Štrukelj pa je poudarila, da bodo v izpostave azilnega doma nastanjeni izključno tisti, ki bodo podali namero za mednarodno zaščito, in ne tisti, ki so jo že dobili »Prav tako bodo osebe tam nastanjene le začasno in le za krajši čas in samo, če bodo azilni domovi zasedeni. Na teh področjih se ne bo izvajala integracija, prav tako ne bo prostega izhoda, saj se tega odobri le tistim, ki podajo prošnjo za mednarodno zaščito,« je dodala.