Drugi Festival robotike in umetne inteligence v Tehnoparku Celje, ki traja do nedelje, 27. aprila, se je minuli četrtek začel z nagovorom častnega gosta Jurija Krpana, umetniškega vodje Zavoda Kersnikova, ki je predstavil aktualne projekte in ideje na presečišču umetnosti, znanosti in tehnologije. Kot je poudaril, je učenje uporabe tovrstne tehnologije neizbežno, zlasti za mlade. »Dandanes imamo vsi en superračunalnik v žepu, od nas pa je odvisno, ali ga bomo uporabili samo za facebook ali za kaj bolj kreativnega in inovativnega. Kajti mi uporabljamo tehnologijo, ne tehnologija nas. A to velja samo, če tehnologijo razumemo,« je dejal Krpan.
Slovenski in mednarodni projekti
Na festivalu predstavljajo številne inovativne projekte strokovnjakov in umetnic iz Slovenije in tujine, dijakov in študentov ter predstavnikov podjetij EMA in Etra. »Do nedelje bomo spoznali enajst različnih projektov, med drugim DIY Robotko za učenje robotike skozi animatroniko, EERIE ME – serijo interaktivnih skulptur, ki brišejo meje med človeškimi in nečloveškimi oblikami ter raziskujejo zapleten odnos med stvaritvijo in ustvarjalcem, Especies I, ki se osredotoča na zamišljanje možnosti evolucije umetne inteligence ter posledic za človeško stanje, The Cell – projekt, ki raziskuje radikalne možnosti v regenerativni medicini in inženiringu tkiv, Mali princ – unikatni interaktivni robot, zasnovan v podobi in duhu legendarnega literarnega junaka, Metafazni zvočni stroj – umetniško avdio-kinetično instalacijo, ki temelji na eksperimentih ameriškega fizika Nicka Herberta iz 70. let, pa tudi industrijsko robotsko roko Yaskawa MotoMini,« je o slovenskih in mednarodnih projektih v okviru festivalskega dogajanja povedala Andreja Erjavec, direktorica Tehnoparka Celje. Zelo se v Celju veselijo tudi sodelovanja gospodarskega sektorja. »Festival je namenjen tako otrokom in dijakom kot tudi odraslim. Za to, da mladi spoznajo robotiko in lahko nato razvijajo lastno kreativnost, je zelo pomembno, da jih že v osnovni šoli usmerijo v pravo izobraževanje« še pravi Erjavčeva.
Vedno bolj iskani poklici
Svoje rešitve in inovacije na področju robotike predstavljata na festivalu tudi podjetji EMA in Etra, v projektih Kolaborativni robot in Tesla Coil. Predstavitve in inovativne projekte pripravljajo v sodelovanju z doktorico Mašo Jazbec, predstavljajo pa jih strokovnjaki raziskovalnih ustanov in izobraževalnih institucij, med katerimi so Univerza v Mariboru, Fakulteta za elektrotehniko, računalništvo in informatiko, Šolski center Celje, I. Osnovna šola Celje in Katapult robotika, pa tudi mednarodni umetnici Mónica Rikić iz Španije in Ana Rajčević iz ZDA. »Zelo pomemben je zlasti prenos znanja in izkušenj na področju materialov, sodobnih izdelovalnih postopkov in priprave ter obdelave bioloških vzorcev za potrebe vesoljske industrije. Najmlajšim so namenjene delavnice za otroke, mednarodno tekmovanje v legorobotiki in različne demonstracije,« pove Erjavčeva. Maša Jazbec pa izpostavlja pomen tega festivala, saj je po njenem mnenju robotika ena od najhitreje rastočih panog in jo je treba približati javnosti. »Včasih smo se spraševali, za kaj bi uporabljali robota, danes pa to, za kaj bi ga uporabili, sploh ni več vprašanje, saj so poklici na področju robotike vedno bolj iskani,« pravi Jazbečeva, ki z robotskim psom Mobyjem pripravlja interaktivne delavnice, na katerih prikazuje uporabo umetne inteligence.