Sklepamo lahko, da se mladi razmeroma dobro zavedajo pomena ohranitve dolgoročne vzdržnosti pokojninske blagajne. Od tega bo namreč odvisno, ali in na kolikšne pokojnine bodo lahko računali v prihodnosti. Fotografija je simbolična. FOTO: Luka Cjuha
Pokojninska reforma: Podpira jo tretjina volilcev, največ mladih
Predlog pokojninske reforme ima nekoliko več nasprotnikov kot podpornikov, kaže naša aprilska anketa Vox populi. Prevladujoče je ne podpirajo zaposleni, medtem ko je med mladimi oziroma dijaki in študenti opazno več tistih, ki predlagano reformo podpirajo. Zelo negativne ocene je dobila med vprašanimi, ki so volilci opozicije.
Potem ko so socialni partnerji v začetku aprila po nekaj zapletih vendarle dosegli kompromis in podpisali dogovor o usklajenosti predloga pokojninske reforme, ki je zdaj v javni obravnavi, nas je v tematskem delu aprilske ankete Vox populi zanimalo, kako predlagano reformo ocenjuje javnost.
Predlagani pokojninski reformi in njenim posameznim ukrepom so najbolj naklonjeni mladi, več podpornikov kot nasprotnikov ima tudi med upokojenci, večinsko nenaklonjeni pa so ji zaposleni oziroma vprašani srednjih let.
V anketi smo preverili, koliko so vprašani seznanjeni z vsebino predlagane reforme, ali jo podpirajo ali ne, pa tudi, ali ocenjujejo, da gre le za mini reformo ali bistvene spremembe sistema. Podrobneje nas je zanimala njihova ocena ključnih sprememb. V pogajanjih so se za trd oreh izkazale prispevne stopnje. Anketirance smo zato vprašali, ali bi bilo prispevke treba zvišati, pa tudi, ali gre reforma bolj v škodo zaposlenih.