SDS je interpelacijo vložila s podpisi vseh 27 poslancev, vključno z Anžetom Logarjem, ki si je po predsedniških volitvah zadal gradnjo mostov med političnima blokoma. SDS po vložitvi serije zakonov po lanskoletnih volitvah, interpelacijah zoper zunanjo ministrico Tanjo Fajon in notranjo ministrico Tatjano Bobnar, po trojnem referendumu (zakon o vladi, RTVS, dolgotrajna oskrba), ki so ga prepričljivo izgubili, stopnjuje politični pritisk na levosredinsko koalicijo z interpelacijo zoper celotno vlado.

Razrešili bi vlado,
ne bi pa vložili nezaupnice

V SDS se sklicujejo na 118. člen ustave, v skladu s katerim lahko deset poslancev vloži interpelacijo proti vladi ali posameznemu ministru, končna posledica pa je lahko razrešitev vlade – ali ministrov, a je zaradi razmerij moči v državnem zboru takšen razplet manj verjeten. Če bi namreč v SDS resno nameravali razrešiti celotno vlado, bi namesto interpelacije vložili konstruktivno nezaupnico. V tem primeru večina v državnem zboru izvoli novega predsednika vlade. Prvak SDS Janez Janša je v Planici pojasnil, da niso vložili konstruktivne nezaupnice proti vladi, ker »da si želijo le razprave o nekaterih njenih spornih potezah«. Janša sicer meni, da je interpelacija poskus klica k razumu.

SDS na 26 straneh interpelacije vladi najprej očita protiustavno in protislovensko delovanje, kar naj bi zagrešila z ukinitvijo muzeja osamosvojitve in urada za demografijo. V največji opozicijski stranki se v tej točki sklicujejo na kulturni marksizem, ki da so ga posvojile vse koalicijske stranke (Svoboda, SD, Levica). »V svojem programu ne skrivajo, da je njihov cilj razgraditi narod, družino, zasebno lastnino in svobodno podjetništvo,« so zapisali v interpelaciji. Vsebina političnega dokumenta stranke SDS nakazuje, da bo v interpelaciji proti vladi prevladovala razprava o ostrih ideoloških razhajanjih med desnico in levico v Sloveniji ter različnih pogledih na prihodnji razvoj slovenske družbe. SDS tako navaja, da »smo bili poleg ukinitve dveh pomembnih državotvornih institucij priča tudi razvrednotenju družine, razgradnji zdravstvene oskrbe, grožnjam podjetnikom, znižanju plač v gospodarstvu, siromašenju velikega dela upokojenske generacije, napadom na zasebno pobudo v vzgoji in izobraževanju, propagiranju in uvajanju evtanazije, vlada Roberta Goloba lomasti po javnih medijih in si jih skuša podrediti«.

Koalicija bo nastavila še drugo lice

Predstavniki koalicije, minister za zdravje Danijel Bešič Loredan, minister za delo Luka Mesec (oba sta tudi podpredsednika vlade) in vodja poslanske skupine SD Jani Prednik, so s skupno izjavo demonstrirali enotnost koalicije in vlade. »Vsebina interpelacije je povsem ideološka in zato po presoji Gibanja Svoboda nepotrebna in destruktivna. Upam si trditi, da je predsednik stranke SDS šel preko meja zdravega razuma,« je ocenil minister za zdravje Bešič Loredan. Glede očitkov o neukrepanju v zdravstvenem sistemu pa je napovedal, da bodo v dveh tednih organizirali srečanje vseh strank in skušali doseči politično soglasje za zdravstveno reformo. »To, kar očitajo predlagatelji interpelacije, ni vredno več od domišljijskega spisa. Njihov namen je vnašati razdor v koalicijo; ker jim to ne uspe, ga bodo vnašali v slovensko družbo,« je dejal Luka Mesec. Kot je razumeti koordinatorja Levice, strategija vlade in koalicije ne bo napad, ampak bo interpelaciji sledilo vabilo vsem v slovenski politiki, da se pridružijo oblikovanju in izvedbi reform. Vodja poslanske skupine SD Jani Prednik je dodal, da je SDS v aktualnem mandatu presegla precej zgodovinskih mejnikov, in sicer s tem da je takoj vložila v proceduro vrsto zakonov, zahtevala referendum o vladi in po komaj devetih mesecih od imenovanja vložila interpelacijo zoper vlado. »Vlada dela dobro in interpelacija bo možnost, da javnosti pokaže, kaj vse je doslej naredila in kaj namerava koalicija še storiti,« je dejal Prednik.

Priporočamo